Izveidots čats, kurā jaunieši var saņemt psihologa konsultāciju

1 komentārs

Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) savā mājaslapā izveidojusi jaunu rīku – čatu. Tur jaunieši var saņemt ekspertu konsultācijas par to, kā rīkoties grūtā brīdī.

Telefona saruna ar konsultantu reizēm nav piemērotākais formāts, lai jaunietis pilnībā izstāstītu savu problēmu. Dažiem čats ir ērtāks. Bērnu un pusaudžu uzticības tālruņa klientu aptaujās norādījuši, ka “dzīvā” saruna ar konsultantu reizēm vairo nedrošību un traucē pilnībā izklāstīt savu problēmu. Tādēļ inspekcijas mājaslapā, paralēli jau zināmajam jauniešu uzticības tālrunim 116111 radīta jauna funkcija – čats jeb digitālā tērzētava, kur jaunietim saņemt psihologa palīdzību.

Čats gan darbojas tikai darba dienās no plkst.12 dienā līdz astoņiem vakarā. No janvāra sākuma bijušas  jau 25 čata sarunas par dažādiem tematiem.

“Par depresiju, pašnāvību, vecāku šķiršanos, vecāku savstarpēju vardarbību. Attiecību problēmas, arī par mobingu,” stāsta Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) departamenta direktore Amanda Vēja.

Aktuāla tēma – jaunieši arvien biežāk cieš no internetā sastaptu izvirtuļu kiberuzbrukumiem.  Par to jaunieši dalījušies pieredzē Drošāka interneta centra rīkotā akcijā – pirms kino seansiem un ekrāniem tika rādītas reklāmas, aicinot jauniešus ziņot par šaubīgiem tipiem.

“Divu nedēļu laikā tie bija četri tādi nopietni gadījumi. Nepilngadīgas meitenes rakstīja, ka viņām “whatsapā” pieauguši vīrieši prasa kailfoto nosūtīt,” atklāj Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska.

Arī policija arvien biežāk ziņo par meklēšanā izsludinātiem jauniešiem. Izrādās – kopš mazā Ivana traģiskās nāves Liepājā, pieaugušie uz bērnu klaiņošanas gadījumiem reaģē daudz asāk. Neviens negrib, lai kas tāds atkārtotos. Taču arī šeit problēmas sakne, lielākoties – attiecības ģimenē.

“Brīdī, kad ir konfliktsituācija, bērns nav ieradies mājās, aizbildņi vai aprūpes iestādes izvēlas savlaicīgi ziņot, nevis nogaidīt, kad bērns atgriežas. Ļoti augstā līmenī turas to gadījumu skaits, kad vecāki no bērniem tiek šķirti atkārtoti,” norāda Valentīna Gorbunova no VBTAI.

Šādos gadījumos bērnus nogādā pie radiniekiem vai emocionāli tuvām personām, audžuģimenē, vai smagākajos gadījumos -rehabilitācijas iestādē.
1 komentārs