Izveidota padome, kas meklēs idejas, kā Latviju padarīt bērniem drošāku

2 komentāri

Tūkstoši bērnu Latvijā joprojām dzīvo bērnunamos. Kāds no bērniem atkal cietis no vecāku vardarbības, jo sociālie dienesti neko nav zinājuši par apstākļiem ģimenē.

Šādas un līdzīgas ziņas ik pa laikam satriec sabiedrību. Cerībā to labot, trešdien, 16. augustā, uz pirmo tikšanos sanāca Bērnu lietu sadarbības padome, kurā apvienojušās daudzas institūcijas. Padomes uzdevums ir meklēt idejas, kā Latviju padarīt bērniem drošāku.

Bērnu lietu sadarbības padome ir jaunizveidota komanda, kas sastāv no vairāk nekā 20 cilvēkiem. Šeit pārstāvētas dažādas nevalstiskās organizācijas, ministrijas, bērnu tiesību aizsardzības iestādes, kas kopā strādās, lai aizpildītu to caurumu, kādēļ Latvijā bērni dažādākajos veidos cieš.

Jānis Reirs
labklājības ministrs

Lai politikas īstenotāji – gan ierēdņi, gan iestāžu darbinieki – paskatītos no ģimenes un bērnu viedokļa. Šī skata varbūt trūkst.

Padomes darbs turpmāk sadalīsies pa domnīcām – konkrētu nozaru profesionāļi kopā pārrunās, kas bērnu tiesību aizsardzībā strādā, kā arī – kas vēl jāuzlabo. Pagaidām nolemts veidot piecas domnīcas par, piemēram, bērnu izglītību un veselību, ārpus ģimenes aprūpi, institucionālā aizsardzību.

Signe Jantone
Labklājības ministra biroja vadītāja

Saprast, kuras idejas varam īstenot šodien, ko izcelt, kas mums ir jāgroza. Praktisko darbu plāns tiks sastādīts pēc domnīcu rezultātiem.

Pēc pirmās sēdes izskanēja cerība, ka šī padome būs iespēja salāpīt sadrumstaloto bērnu tiesību aizsardzības sistēmu, kad par vienu un to pašu jautājumu ir vairāki atbildīgie, taču rezultātā nav no kā prasīt rezultātu.

Laila Grāvere
Tiesībsarga biroja bērnu tiesību nodaļas vadītāja

Katru gadu ir bērnu nāves gadījumi, jo bērni neprot peldēt. Elementārs jautājums – kurš ir atbildīgs, lai bērni mācētu peldēt? Atbildes nav. Savā ziņā IZM. Vai to likt izglītības programmā kā obligātu, savā ziņā Veselības ministrija. Varēs vienoties par to, kurš ko darīs. Līdz kuram datumam un termiņam, kurš ko izdarīs. Ja katrs sakārtos savas kompetences robežās, tad tā aina saliksies kopā.

Uzmanības lokā ir arī “sistēmas bērni”, – lai nākotnē no ģimenes nošķirtam bērnam nebūtu jādzīvo bērnu namā, bet gan aizbildnībā. Tāpat nolemts strādāt pie tā, lai pēc iespējas mazāk bērnu būtu jānošķir no ģimenes, – lai darbs noritētu arī ar sociālā riska ģimenēm.

Ārija Martukāne
Biedrības “Profesionālo audžuģimeņu apvienība “Terēze”” vadītāja

Runāsim par šīm ģimenēm, kuras ir ceļamas, stutējamas un ārstējamas. Kad mēs pavērsīsimies arī pret ģimeni, maksimāli jādara viss, jo valstij ir visizdevīgāk, ka bērns aug ģimenē.

Lai arī padomes uzdevumu loks šķiet plašs, tās locekļi ir pārliecināti, ka šādā sadarbībā izdosies atrisināt vismaz daļu pastāvošo problēmu.

Ārija Martukāne
Biedrības “Profesionālo audžuģimeņu apvienība “Terēze”” vadītāja

Ja mēs vienkārši paskatāmies no bērnu skatpunkta, kas viņam ir vajadzīgs. Mamma, tētis, draugi, droša vide, skola, kas patīk, un dakteris, pie kā nav bail iet. Varbūt pieaugušie rosās par daudz apkārt un no tām pamatlietām aiziet.

Pirmās domnīcas kopā sanāks augusta beigās, un intensīvākais darbs notiks septembrī, kā arī oktobrī, lai nākamajā padomes kopsēdē saprastu, vai uzsāktais ceļš ved, kurp cerēts.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl