Izveidota karte ar veselībai bīstamākajām vietām Rīgā! Tādu nav maz!

2 komentāri
Izveidota karte ar veselībai bīstamākajām vietām Rīgā! Tādu nav maz!

Vairāki desmiti tūkstoši rīdzinieku pakļauti bīstamai apkārtējās vides iedarbībai – tā secināts pētījumā, kas veikts gada garumā un apkopots tagad. Pētījuma laikā tapusi arī karte, kurā atzīmētas vasaras laikā karstākās un arī iedzīvotāju veselībai draudīgākās vietas pilsētā.

Putekļu un trokšņu līmenis, zemes virsmas temperatūra – tie ir aspekti, ko gada garumā Rīgā analizējuši vairāk nekā 10 pētnieku. Kopumā dažādās pilsētas vietās apsekotas 130 daudzdzīvokļu mājas un aptaujāti 3000 iedzīvotāju.

Foto

Pētījuma laikā Rīgas kartē atjaunota arī siltumsalu tematika un izstrādāta jauna pilsētas virsmas temperatūras karte. Tas nozīmē, – noskaidrotas vietas, kur siltajos mēnešos ēkas, ielas segums un jumti īpaši sakarst. Tā esot izplatīta problēma daudzās metropolēs.

Piemēram, vismaz pusgadu apmēram no aprīļa līdz pat oktobrim rīdzinieces Lienes Dejus mājoklī ir ļoti karsti, bet ziemā dažkārt temperatūra tikai nedaudz pakāpjas virs 10 grādiem.

Liene Dejus, rīdziniece:
Tad, kad parādās saulīte, tad ir diezgan pagrūti. It sevišķi es arī šeit strādāju ik pa laikam, un līdz ar to tā produktivitāte nav pašā augstākajā līmenī.

Apzinot šādas vietas pētījumā, tas palīdzētu nākotnē izvēlēties, piemēram, ēkām citu krāsojumu vai ielas seguma materiālu.

Par spīti šā brīža salīdzinoši vēsajiem laikapstākļiem, noskaidrojies, ka Rīgā – Avotu un Matīsa ielas stūris – ir karstākais punkts uz galvaspilsētas kartes. Pērnā gada augusta sākumā pētnieki šeit izmērīja, ka gaisa temperatūra iesilusi līdz pat +36 grādiem pēc Celsija.

Turklāt vietās, kur veidojas siltumsalas, pastiprinās arī, piemēram, putekļu ietekme.

Karstuma iespaidā var pieaugt saslimstība ar sirds un asinsvadu slimībām, kā arī tas var negatīvi ietekmēt plaušu veselību. Līdzīgas sekas ir arī, ja cilvēks dzīvo putekļainā un skaļā vidē. Tāpēc apkopotie pētījuma rezultāti tiks nodoti tālāk risināšanai dažādām institūcijām un pašvaldībai.

Video