Izveido ciltskoku, uzzini, kas ir tavi senči un kur ir tavas saknes

2 komentāri

Jau vairākus gadus ļoti populāra ir savas dzimtas vēstures izzināšana. Daudzi cilvēki velta pamatīgas pūles, lai atrastu ziņas par saviem senčiem un izveidotu ciltskoku. Mūsdienās arhīva ziņas ievākt ir krietni vieglāk nekā agrāk, tomēr ir dažādas nianses, kas jāzina, veicot pētniecību.

Jau aptuveni desmit gadus ar ciltskoka veidošanu ir aizrāvies demogrāfs Ilmārs Mežs.

Ilmārs Mežs
demogrāfs, pēta dzimtas vēsturi

Likās, es tā tagad nodzīvošu savu dzīvi, un pirms manis ir simtiem manu tiešāko asinsradinieku, un es nezinu pat kā viņus sauc un kur viņi dzīvojuši.

Ilmāra Meža pieredze liecina, ka vispirms jāsāk ar pieejamākajām ziņām. Ja vēl ir dzīvi vecvecāki, tad ir viņi noteikti jāizjautā par viņu vecākiem, svarīgi noskaidrot pagastu vai pilsētu, kur viņi dzīvoja. Atsevišķos dzimtas zaros Ilmāra Meža pētījumi sniedzas jau līdz devītajai un pat desmitajai paaudzei. Daudz informācijas mūsdienās ir pieejama, neizejot no mājas – internetā. Ilmārs Mežs iesaka izmantot visu pieejamo, piemēram, periodika.lv lapā ir laikrakstu arhīvs. Tur pilnīgi negaidīti var atklāties ziņas par kādu no senčiem vairāk nekā tikai dzimšanas datums un vieta.

Ilmārs Mežs
demogrāfs, pēta dzimtas vēsturi

Apbrīnojami daudz, arī mans vectēvs, kas bija izkritis neveiksmīgi no žagaru vezuma un gandrīz kaklu lauzis, un bijis slims uz ilgu laiku. Arī tādi visādi sīkumi tiek Latvijas laika avīzēs.

Latvijas Valsts vēstures arhīva ģenealoģijas nodaļas eksperte Ina Grosena apliecina, ka daudz ko var atrast saviem spēkiem valsts vēstures interneta vietnē lvva-raduraksti.lv. Taču bieži vien cilvēkiem pēc savu spēju robežas sasniegšanas jāvēršas pēc palīdzības pie ekspertiem. Pieprasījumu ir tiešām daudz, šogad jau vairāk nekā tūkstotis.

Ina Grosena
LVVA arhīva eksperte

Katram savs mērķis, te mums ir iesniegumi, liela kaudze, cilvēki raksta no visas pasaules. Daudziem ir interese zināt, no kurienes senči nākuši vai vēl kāds īpašums nav palicis kādam radiniekam, reizēm ir, ka jāizveido liels ciltskoks, lai pierādītu īpašumtiesības.

Arhīva eksperte norāda, ka vismaz līdz piecām paaudzēm var atrast teju jebkurš Latvijas iedzīvotājs. Arhīva pētījumi ļoti bieži glabā negaidītu un pat pārsteidzošu informāciju, tikai jāprot to atklāt.

 

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl