Izstrādāts plāns, lai ierobežotu antimikrobiālās rezistences izplatību Latvijā

0 Komentāru

Lai ierobežotu antimikrobiālās rezistences izplatību Latvijā, Zemkopības un Veselības ministrijas izstrādājušas īpašu kopīgu plānu. Tas ir saskaņots ar starptautisko organizāciju globālajām prasībām antibiotiku lietošanas samazināšanai.

Divi cilvēki uz katriem 100 000 iedzīvotāju – apmēram šāda ir mirstība no rezistento baktēriju izraisītām slimībām Latvijā pēc Ekonomiskās Sadarbības un Attīstības organizācijas modelētiem datiem. Precīzas statistikas nav, jo šādos gadījumos miršanas cēloņi noteikt esot ļoti grūti.

Danilo Lo Fo Vongs
PVO Eiropas Reģionālais birojs

Latvijā tā situācija nav pati sliktākā. Tomēr Latvijas nav izolēta sala, un visu, kas tiek darīts Latvijā, dara, ietekmē arī notiekošais apkārt esošajās valstīs un pasaulē. Jo mēs ceļojam un pērkam produktus no visas pasaules. Kopējās uzraudzības sistēma – tā ir solidaritāte starp valstīm.

Mikrobiem robežu nav. Pret antibiotikām rezistentās baktērijas ceļo starp dzīvnieku sugām, cilvēkiem, mitinās apkārtējā vidē. To izplatību var ierobežot, tikai veicot kompleksos pasākumus, kas būtu attiecināmi gan uz putnu, lopu, zivju, gan uz cilvēku veselību. Jaunais antimikrobiālās rezistences ierobežošanas un piesardzīgas antibiotiku lietošanas plāns, piemēram, paredz, ka antibiotikas ir paredzētas tikai dzīvnieku ārstēšanai, nevis infekciju profilaksei, kā tas bieži vien notika līdz šim.

Antra Briņķe
Zemkopības ministrijas Dzīvnieku veselības un veterināro zāļu nodaļas direktora vietniece

Svarīgi šai situācijā, ka dzīvnieki tiek turēti atbilstošos apstākļos, tiek baroti, tiek nodrošināta biodrošība, infekcijas slimību profilakse, laikus ārstēšana un antibiotiku lietošana, ja tā notiek, jo bez tā mēs nevaram iztikt, tad tā notiek atbildīgi un piesardzīgi. Tātad mēs zinām, pret ko mēs iedarbojamies, pret kuru mikroorganismu.

Apmēram 60% visu cilvēku slimību rodas no dzīvniekiem, liecina Pasaules Veselības organizācijas dati. Jau tagad lopu un putnu audzētājiem pēc antibiotiku lietošanas ir jāievēro drošības periods, kurā ir aizliegts produkciju pārdot.

Plānots, ka antimikrobiālās rezistences ierobežošanas plāns uz valdību tiks virzīts vēl šogad. Tā nākamais solis ir īpaša saraksta izstrāde, ar atdalītām zālēm dzīvniekiem un cilvēkiem.

Tas ir nepieciešams, lai pasargātu cilvēkiem nozīmīgas antibiotikas. Jaunais plāns arī paredz ārstu un veterināru izglītojošus pasākumus un investīcijas laboratoriju kapacitātes uzlabošanai, lai pirms antibiotiku nozīmēšanas ārsti varētu pārliecināties par infekcijas cēloņiem.

Jana Feldmane
Veselības ministrijas Vides veselības nodaļas vadītāja

Ir svarīgi, – ja cilvēkam ir kaut kādas aizdomas par infekcijas slimību, lai cilvēks tiktu izmeklēts, nevis zāles tiktu nozīmētas tur katram gadījumam vai trāpīs, netrāpīs. Lai tas būtu mērķtiecīgi. Nevis lietot plaša spektra antibiotikas, kas varbūt der katram gadījumam, bet domāt par šaurāka spektra un mērķtiecīgāku zāļu lietošanu.

Laboratoriskie izmeklējumi pirms antibiotiku izrakstīšanas gan nebūs obligāti. Tie vairāk domāti kā palīglīdzeklis ārstam, lai piemeklētu efektīvu un piesardzīgu ārstēšanu.

0 Komentāru