Izstrādātas vadlīnijas sāls samazināšanai Rīgas ielās

1 komentārs

Rīgas dome sagatavojusi vadlīnijas ar mērķi samazināt sāls daudzumu pilsētas ielās, paredzot nepieciešamību sētniekiem sāli atšķaidīt ar kalcija hlorīdu un neļaujot savākto sniegu izgāzt uz apstādījumiem un tamlīdzīgi, vēsta TV3 Ziņas.

Lai ietvju tīrīšanu padarītu dabai un dzīvniekiem draudzīgāku, dome sāls vietā kā pretslīdes materiālu iespēju robežās aicina izvēlēties granītu vai šķembas. Tāpat sētniekiem notīrīto sniegu nebūtu vēlams nostumt uz riteņbraucējiem celiņiem un ietvēm. Domes sagatavoto vadlīniju mērķis ir nedaudz skaidrāk definēt, kādos gadījumos sāls ir jāizmanto.

Lasi vēl: Meklēs iespējas samazināt sāls lietošanu Rīgas ielās

“Ļoti daudzi sētnieki ir interpretējuši šī brīža saistošos noteikumus kā tādus, kas obligāti pieprasa sāls izmantošanu, viņi uzskata, ka ja sāls netiks izmantota, atbrauks pašvaldības policija un viņus sodīs, kas neatbilst patiesībai,” skaidro Rīgas domes deputāte Mairita Lūse (“Par/Progresīvie”).

Lai mazinātu sāls izmantošanu, izstrādāti septiņi ieteikumi, piemēram, izmantot pretslīdes materiālus tikai tad, ja veidojas melnais ledus. Ja gaisa temperatūra ir vairāk nekā mīnus septiņi grādi, sāls maisījumam ieteicams pievienot aptuveni 20% kalcija hlorīdu, tā mazāk kaitējot apstādījumiem un nodrošinot labāku sniega un ledus kušanu. Tāpat notīrīto sniegu Rīgas dome iesaka nenovietot koku apdobēs vai pret māju sienām, kā arī pēc ziemas sezonas beigām veikt apstādījumu laistīšanu, lai samazinātu sāls koncentrāciju augsnē.

Daži domnieki gan metās sētniekus aizstāvēt, atzīstot, ka ne vienmēr ietves var attīrīt bez sāls palīdzības.

“Ne vienmēr visi namīpašnieki var nopirkt traktoriņus, lai to tīrītu. Viena daļa ietves ir ļoti sliktas kvalitātes, ko tu ar lāpstu nemaz nenotīrīsi. Torņakalnā – ļoti daudz, nerunājot par citām apkaimēm – iedošu jums lāpstu, pamēģiniet, izbrauciet,” pauda Rīgas domes deputāts Valdis Gavars (NA/LRA).

Lūse gan sacīja, ka vadlīnijām ir tikai ieteikuma raksturs, tādēļ sods par to neievērošanu piemērots netiks.

Vismaz daļa privāto namu apsaimniekotāju pievienojas nostājai, ka sāls daudzums Rīgas ielās tiešām ir sāpīga problēma gan iedzīvotājiem, gan videi. Rīgas domes vadlīnijas viņi uzskata par pieņemamām un atzīst, ka daudzus tajās iekļautos punktus īsteno jau tagad.

“Mēs jau gadus trīs atpakaļ sākām praktizēt to, ka mēs 99% gadījumu izmantojam tikai maisījumu kopā ar smilti. Ir klienti, kuri ir pilnībā pateikuši – “nē, sāli mums neberiet!”, mums tikai smilti vajag,” atzīst “Civinity” dzīvojamo ēku pārvaldīšanas nodaļas vadītājs Gatis Roze.

Vienlaikus uzņēmumā norāda, ka pilsētai būtu jādomā, kā centralizēti izvest sniegu, nevis šo problēmu atstāt tikai uz privāto namu apsaimniekotāju pleciem.

“Ir ne tikai mājas teritorija, bet arī pašvaldības teritorija, kas ir piesaistīta mājai, kuras atbilstoši noteikumiem mums ir jātīra. Tīrīšana šobrīd ir uz mūsu pleciem, bet, ja mēs runājam par izvešanu, tad izvest to sniegu, ko uzšķūrē no ceļiem uz Rīgas domes zemes, kas ir mūsu atbildībā, uzlikt vēl par pienākumu,” pauda “Civinity” dzīvojamo ēku pārvaldīšanas nodaļas vadītājs.

Nākamnedēļ kopā ar Satiksmes un transporta lietu komiteju plānots apstiprināt vadlīnijas. Pēc tam tās izsūtīs visiem iesaistītajiem. Papildu līdzekļus, piemēram, kalcija hlorīda iegādei, Rīgas dome saviem uzņēmumiem pagaidām neplāno piešķirt.

1 komentārs