Izsole par Vāgnera nama nomas tiesībām var izgāzties

0 Komentāru
Izsole par Vāgnera nama nomas tiesībām var izgāzties
Foto: Ilze Zvēra/f64

Aiznākamnedēļ varētu kļūt skaidrs Vecrīgas vēsturiskā Vāgnera nama liktenis. Uzņēmums “Valsts nekustamie īpašumi” izziņojis izsoli par tiesībām turpmākos 30 gadus nomāt šo leģendāro namu.

Par šo darījumu lielas intereses, visticamāk, nebūs- vismaz tā uzskata Vāgnera biedrības vadītājs. Lai gan ikdienā dzirdam vien par lielākajiem “Valsts nekustamo īpašumu” projektiem, patiesībā to īpašumu portfelis ir krietni lielāks – aptuveni 500 objektu. Papildus vēl ir aptuveni 4000 zemes gabalu.

Ja neskaita nelielu skaitu īpašumu ārvalstīs, portfelis vidēji puse uz pusi sadalās starp objektiem Rīgā un ārpus galvaspilsētas. “Valsts nekustamie īpašumi” klasificē objektus pamatā vairākās grupās – valsts pārvaldei un drošībai nepieciešamie, piemēram, ministriju ēkas un robežšķērsošanas punkti un komercīpašumi, kurus izīrē uzņēmējiem.

Ronalds Neimanis
“Valsts nekustamie īpašumi” vadītājs

Trešā grupa – lielākā un nozīmīgākā – kultūrvēsturiskais mantojums. Kultūras celtnes, muzeji, Rīgas pils, okupācijas muzejs, teātri.

“Valsts nekustamu īpašumu” portfelis gan nav statisks. Tas palielinās, valstij nododot papildu īpašumus uzņēmuma apsaimniekošanā, vai samazinās, tos atsavinot.

Piemēram, kopš 2016. gada izsolīti aptuveni 200 nekustamo īpašumu, valsts budžetā tādējādi ienesot 8,2 miljonus eiro. Lielākā daļa izsolīto objektu ir vidi degradējošās būves.

Patlaban ir aptuveni 70 aktīvas “Valsts nekustamo īpašumus” izsolei, nu kurām vairums ir grūti pārdodami īpašumi lauku teritorijās. Uzņēmums objektus arī attīsta pats, un sabiedriski nozīmīgākos no tiem nereti pavada lielāki vai mazāki sarežģījumi.

Ronalds Neimanis
“Valsts nekustamie īpašumi” vadītājs

Viens no šiem objektiem ir okupācijas muzejs, tad ir jaunā Rīgas teātra pamatēka, Pulka ielā 8 ir muzeju krātuve, kura jābūt pabeigtai nākamā gada sākumā. Septembra sākumā nodosim būvniecībai objektu Aspazijas bulvārī, uz kurieni tiks pārceltas 10 Rīgas reģiona prokuratūras.

Viens no objektiem “Valsts nekustamo īpašumu” paspārnē ir vairāk nekā 230 gadu vecais, vācu komponista Riharda Vāgnera vārdā nosauktais nams pašā Vecrīgas sirdī. Patlaban izsludināta šīs mājas nomas tiesību izsole.

Nomas tiesības paredzēts izsolīt uz 30 gadiem. Potenciālajam nomniekam jārēķinās ar ievērojamiem kapitālieguldījumiem –  ēka ir kultūrvēsturisks piemineklis, un kultūras vajadzībām tas būs jāsaglabā arī pēc atjaunošanas.

Riharda Vāgnera biedrības vadītājs gan uzskata, ka šādas nomas tiesības ļoti apgrūtinās potenciālo investoru iespējas atpelnīt ieguldījumus. Līdz ar to neesot gaidāma liela interese. Labāk būtu to attīstīt, kā publiskās-privātās partnerības projektu, valstij piedaloties ar daļu finansējuma ilgā termiņā, bet privātajam investoram uzņemoties pamatriskus.
Māris Gailis
Riharda Vāgnera biedrības vadītājs

Tas būtu kā enkurnomnieks, bet valsts arī segtu lēnā garā daļu no izdevumiem. Bet galvenais jau, lai māja nesabrūk. Viens variants vai otrs, bet galvenais, lai saglabājas kultūrai un atkal kļūst par lielu pievilcības objektu tūristiem un Vāgnera mūzikas mīlētājiem.

Par to, cik sekmīga varētu būt nama nomas tiesību izsole varēs spriest 21.augusta, kad noslēdzas pieteikšanās tai.

0 Komentāru