Izskatās, ka KNAB priekšnieka atlases noteikumi izstrādāti par labu Streļčenokam – pauž Delna

Pievienot komentāru
Izskatās, ka KNAB priekšnieka atlases noteikumi izstrādāti par labu Streļčenokam – pauž Delna

Pēc mazāk nekā mēneša valsts iecerējusi oficiāli izsludināt konkursu uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka amatu, tomēr noteikumi, pēc kuriem strādās konkursa komisija joprojām nav skaidri. Šobrīd ierēdņi un politiķi savstarpēji cīnās par pēdējiem akcentiem tajos, savukārt KNAB vadība un sabiedriskās organizācijas vieni otrus vaino mēģinājumos likumu iegrozīt tā, lai biroja priekšnieka amatā dabūtu nevis labāko, bet sev tīkamāko kandidātu.

Rakstīti Streļčenokam

Šogad pēc tam, kad Saeima veica izmaiņas KNAB likumā ierakstītajā biroja priekšnieka atlases kārtībā, no jauna bija jāpārstrādā arī Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka šīs kārtības detaļas. To darīja pats KNAB, tomēr, kad darbs bija pabeigts, radās iespaids, ka jaunie kritēriji sarakstīti, domājot kā sagādāt Streļčenokam darbu vēl uz pieciem gadiem. Tāds uzskats valda sabiedrībā par atklātību ”Delna”.

”Pēc formāliem kritērijiem Streļčenokam sanāk tiešām ļoti matemātiski labs vērtējums. Un es šaubos, ka pie šāda scenārija mums būs cits KNAB vadītājs, kas ir skumji,” atzīst ”Delnas” direktors Jānis Volberts.

Piemēram, saskaņā ar noteikumu projektu, par pieredzi noziegumu izmeklēšanā jeb operatīvajā darbā, kādas Streļčenokam nav, varēs iegūt tikai piecus punktus. Savukārt par pieredzi vadot valsts iestādi ar vismaz simts darbiniekiem, kāda Streļčenokam ir, KNAB noteikumu projektā paredzējis 15 punktus.

Birojs gan ”Delnas” kritikai kategoriski nepiekrīt. ”Mēs likumu nerakstām konkrētam cilvēkam, mēs likumu rakstām ar mērķi noregulēt konkrētu tiesisko situāciju. Un ar mērķi, lai sabiedrība iegūtu iespējami labāku rezultātu. Tā kā pilnīgi noraidu jebkādas spekulācijas par to, ka [noteikumi] ir uzrakstīti vienam pretendentam, tas ir pārbaudāms un izmērāms,” uzstāj KNAB priekšnieka vietniece Ilze Jurča. Viņa arī piebilda, ka drīzāk Delna vēlas noteikumus iegrozīt tā, lai KNAB vadītāja amatā ieceltu sev tīkamāku cilvēku. Šodien strīdnieki savus argumentus klāstīja politiķiem Ministru Kabineta komitejas sēdē un par spīti Delnas bažām, politiķi punktu sistēmu mainīt atteicās.

Biedē ar tiesu

Tomēr KNAB vadības triumfs nebija pilnīgs. Likumā paredzēts, ka biroja priekšnieku izvēlas četru cilvēku komisija, kuru vada Valsts kancelejas direktors, un kurā ietilpst Satversmes aizsardzības biroja un Drošības policijas priekšnieki kā arī ģenerālprokurors. Tas nozīmē, ka, lemjot par labāko kandidātu, ko virzīt apstiprināšanai valdībā, komisijas balsis var sadalīties divi pret divi. Politiķi nolēma – ja tā gadīsies, izšķirošā balss būs komisijas vadītājam. Un tas KNAB nebija pa prātam.

”Tas var radīt pretendentu vēlmi apstrīdēt šos noteikumus Satversmes tiesā. Un attiecīgi tas visu šo te procesu var nobremzēt un aizkavēt nevajadzīgi,” uzsvēra Jurča, skaidrojot, ka šāds variants jau apspriests Saeimā un noraidīts kā nepiemērots.

Tomēr arī pats Valsts kancelejas direktors Mārtiņš Krieviņš par savām jaunajām pilnvarām nebija sajūsmā. ”Es neņemšos tagad analizēt, vai pastāv risks Satversmes tiesā. Tas, ko es gribu atgādināt – Valsts kanceleja no paša sākuma uzskatīja, ka visiem četriem konkursa komisijas locekļiem vajadzētu būt vienprātīgiem par to kandidātu, ko mēs virzīsim uz Ministru Kabineta sēdi apstiprināšanai,” skaidro Krieviņš.

Vienīgais atklātas ”atklātais” konkurss

Iepriekš KNAB priekšnieka atlase valsts rīkoto konkursu vidū izcēlās ar to, ka visu pretendentu vārdi jau kopš pieteikuma iesniegšanas brīža tika publiskoti. ”Delna” pauda bažas, ka tieši tas bijis viens no iemesliem, kādēļ iepriekš šajos konkursos pieteicies neliels skaits pretendentu, tādēļ politiķi vienojās par kompromisu – turpmāk KNAB priekšnieka amata pretendentu vārdi tiks publiskoti tikai tad, ja viņi pārvarēs konkursa pirmo kārtu.

Augusta sākumā jaunos KNAB priekšnieka atlases noteikumus plānots apstiprināt valdībā, bet uzreiz pēc tam – izsludināt konkursu.

Video