Izrādās, klientam ne vienmēr ir taisnība… Daudzviet pārdevēji domā, ka var atteikties pieņemt sīknaudu

6 komentāri
Izrādās, klientam ne vienmēr ir taisnība… Daudzviet pārdevēji domā, ka var atteikties pieņemt sīknaudu
Foto: LETA

Lai gan oficiāli Latvija no mazvērtīgajām eirocentu monētām nav atteikusies, tomēr reālajā dzīvē ir tirdzniecības vietas, kur ar sīknaudu nav iespējams norēķināties vai arī pārdevēji to atsakās pieņemt. Turklāt no pērn Latvijas Bankas emitētajām monētām patlaban apgrozībā ir gandrīz 110 miljoni viena un divu centu monētu, no kurām saskaņā ar jaunākajiem aptaujas datiem liela daļa iedzīvotāju vispār labprāt atteiktos.

Neapmierināts ar mazvērtīgajām monētām kopš eiro ieviešanas ir Viktors, kurš Rīgas Centrāltirgū pārdod pašaudzētos dārzeņus un zaļumus. Viņaprāt, būtu jāatsakās no viena, divu un pat 5 centu monētām. Lai dienas beigās sīknaudas kaudze būtu mazāka, Viktors mēdz pircējiem nosaukt jau noapaļotas summas. Savukārt pircēji stāsta, ka ir sastapušies ar pārdevējiem, kuri iebilst, ja par pirkumu grib norēķināties sīknaudā.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs norāda, ka pārdevēji nedrīkst atteikties no pircējiem pieņemt kāda nomināla naudas zīmes, jo visas, kas ir apgrozībā, ir oficiāls maksāšanas līdzeklis. Iestāde ir saņēmusi arī atsevišķas pircēju sūdzības. Citādi gan esot ar, piemēram, biļešu un kafijas automātiem to tehnoloģisko īpatnību dēļ – tā saka Latvijas Bankā.

Tikmēr Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents nacionālajai bankai pārmet, ka tā emitē pārāk daudz sīknaudas. Nepraktiskuma un mazvērtības dēļ tirgotājiem esot grūti ar tām strādāt, bet to nodošana nozīmējot lielas papildu izmaksas.

Patlaban, kad cenas ir stabilas, Tirgotāju asociācija kā risinājumu redz atteikšanos no mazvērtīgajām monētām. Vai Latvijai būtu jārīkojas līdzīgi, kā šobrīd tas ir Somijā un Nīderlandē, kur pārdevēji drīkst nepieņemt sīknaudu, LNT uzrunāto cilvēku domas dalās.

Tikmēr šovasar veiktas aptaujas dati liecina, ka katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs uzskata, ka 1 un 2 eiro centu monētas būtu izņemamas no apgrozības, bet teju puse domā pretēji.

Tomēr par atteikšanos no mazvērtīgajām monētām būtu jālemj visas eiro zonas līmenī un tuvākajā nākotnē tas neesot sagaidāms – apgalvo Latvijas Bankā. Bet, ja sūdzības par pārdevēju atteikšanos pieņemt sīknaudu pieaugs, PTAC sola šo jautājumu risināt kopā ar citām finanšu jomu kontrolējošām  institūcijām.

Video