12 komentāri

Izglītības ministrija aktualizējusi ideju par skolas gaitu sākšanu jau no 6 gadu vecuma, lai vairums jauniešu vidusskolu varētu pabeigt 18 gadu vecumā. Šāda iecere ir apspriesta arī iepriekšējos gados, taču tālāk par diskusijām nav izdevies tikt. Arī patlaban šim priekšlikumam ir liela pretestība. Pedagogi un vecāki uzskata, ka skolas tam nav gatavas.

Patlaban vairums bērnu sākumskolas solā sēžas septiņu gadu vecumā. Mēdz būt gadījumi, kad vecāki palaiž skolā arī sešgadnieku, visbiežāk – gadījumos, ja bērns dzimis gada beigās. Izglītības jomas speciālisti stāsta, ka pirmajā klasītē starp klases biedriem ir vērojama atšķirība. Septiņgadīgs ir nobriedušāks, viņam vieglāk noturēt uzmanību stundās un saprast vielu, turpretim sešgadīgajam ir grūtāk iejusties, viņš ir neuzmanīgāks.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Izglītības ministre grib, lai sabiedrībā atsākas diskusija par šo tēmu. Ideja par sešgadniekiem skolā nebūt nenozīmējot, ka šāda sistēma tiks ieviesta tūlīt.

TNS nule kā veiktā aptauja parāda, ka bērnu mācīšanos skolā no sešu gadu vecuma atbalsta 36 procenti ekonomisko aktīvo iedzīvotāju.

Tikmēr vairāk nekā puse – 55 procenti – šo ideju vērtē negatīvi. Arī Izglītības jomas speciālistiem nav vienota viedokļa šajā jautājumā. Kategorisks nē gan neizskan. Pedagogi uzsver, ka skolas tam nav piemērotas. Mācību iestādēs vide būtu jāpielāgo maziem bērniem un tas prasīs lielus finansiālus ieguldījumus. No otras puses – nepareizi, ka skolas solā sēž 19 vai pat 20 gadīgs jaunietis.

Diskusijai par sešgadniekiem skolā lielu uzmanību pievērš mazu bērnu vecāki. Ilzes Ābelītes-Golubas bērnam pašlaik ir septiņi gadi. Kad bija pieci – mammai likās, ka viņš ir gatavs skolai. Lasīt un rakstīt māk, tātad viss ir kārtībā. Taču pēc tam aizdomājusies, ka ir vesels lērums prasmju, kuru viņas atvasei vēl nav.

Vecāki uzskata, ka pirmklasniekiem sešgadniekiem skolās stundām jābūt īsākām. Otrkārt, jābūt nodrošinātai iespējai izgulēties un treškārt, pagarinātai grupai, kurā var ne tikai mācīties, bet arī spēlēties.

Pirms pieņemt lēmumu, Izglītības ministrijā sola uzklausīt Izglītības speciālistu un vecāku viedokli, kā arī pētīt citu valstu pieredzi. Ministrijā norāda, ka izmaiņas varētu ieviest ne ātrāk par 2018. gadu, kad valstī plānots ieviest jaunu mācību saturu.

TOP komentāri

 • Arm
  +15 +15 0

  Arm

  Kur tieši ir jāsteidzas? Lai katrs sāk tad, kad ir gatavs...kā normatīvi un likumi var labāk par vecākiem zināt, kad konkrētais bērns gatavs skolai?
  Vispār valstij vajadzētu minimāli iejaukties tajā, kas un kad cilvēkam jādara.
 • didii
  +15 +15 0

  didii

  Varu no pieredzes pateikt, mans dēls dzimis pašas gada beigās, dēļ nesakārtotības mūsu likumdošanā bij jāiet skolā gadu ātrāk. Pilnīgi nesagatavots, pilnīgi apjucis uz citu fona. Tagad jau 16 ,tehnikumu sāka gados 15, kursaa lielākā daļa 16-17 gadīgi, un atkal sabijies un apjucis. kļūda visā likumdošanā.
 • l
  +12 +12 0

  l

  valsts cilvekiem grib atnemt visu un pat berniem bernibu un uztaisit pa jocigem..tad brinas ka skolas notiek briesmu lietas

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl