Izglītības ministrija sašutusi par ZSS deputātu pēkšņo balsojumu Saeimā, apturot grozījumus Augstskolu likumā

1 komentārs

Reformu plāni augstākajā izglītībā radījuši diezgan lielus strīdus valdošās koalīcijas iekšienē. Izglītības ministriju sadusmojis negaidītais atbalsta trūkums no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputātiem Saeimas balsojumā par grozījumus Augstskolu likumā, kas mainītu augstskolu akreditēšanas kārtību.

Šie grozījumi iepriekš atbildīgajā komisijā tika atbalstīti, bet ar ZZS palīdzību tie tagad Seimā apstādināti. Ministrija brīdina, ka augstskolu mācību programmu akreditācijas sistēmā tas var radīt haosu.

Gandrīz gadu Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā skatīja grozījumus Augstskolu likumā, kas tostarp paredzēja pilnveidot augstskolu akreditācijas sistēmu. Izglītības un zinātnes ministrija vēlas atteikties no studiju virzienu akreditācijas, to aizvietojot ar studiju programmu akreditāciju. Lai gan komisijā priekšlikumus atbalstīja, otrajā lasījumā tie noraidīti,  ZZS pārsvarā balsojot pret vai atturoties.

Par ZZS otrādu kažoka apmešanu neizpratnē ir Izglītības un zinātnes ministrija. Balsojums esot apliecinājums, ka deputātiem izglītības kvalitātes celšana nav svarīga, turklāt situācija padarīta tikai sliktāka – saglabāts administratīvais slogs universitātēm, nav izlīdzināti akreditācijas grafiki, zudusi iespēja precīzi novērtēt studiju programmas. Vairumam augstskolu akreditācija beigsies nākamgad.

Dace Jansone
Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietniece augstākās izglītības jomā

Ja tiek vērtēti studiju virzieni, nevaram norādīt atsevišķu programmu kvalitāti. Ja runājam par valsts budžeta investīcijām, piešķirot budžeta vietas, ir svarīgi saprast katras programmas kvalitāti, lai budžeta līdzekļus novirzītu uz kvalitatīvākajām.

Kā skaidro ZZS, virzītie grozījumi ir kā “Trojas zirgs”, jo sākotnējā priekšlikumu versija bija citāda nekā pašreizējā, kā arī trūcis pamatojuma, kāpēc būtu nepieciešama atgriešanās pie programmu akreditācijas, kā tas bija pirms 2011. gada.

Jānis Vucāns
Saeimas deputāts (ZZS)

Kad notiek akreditācijas process, tad viss, kas atbilst vienam studiju virzienam, ir jāuzliek uz galda un jāparāda, ka resursi ir pietiekami. Ja mēs pārejam atpakaļ uz programmu akreditāciju, parādās risks, kas bija pirms 2011. gada, ka katra programma tiek akreditēta atsevišķi, un vienus un tos pašus resursus augstskolas var uzrādīt vairākkārtēji.

Komisijās bija izteikti pretrunīgi viedokļi. Ar minimālu balsu pārsvaru tika izspiests atbalsts.

Tas gan ir pārsteigums komisijas vadītājam, – pēc pusgadu ilgām pārrunām bija izdevies panākt kompromisu starp ministriju un augstākās izglītības iestāžu pārstāvjiem, ka studiju virzienu akreditācijas sistēma sevi nav attaisnojusi.

Ministrija no saviem plāniem negrasās atkāpties un virzīs tos tālāk.

1 komentārs