Komentāri

Nupat izdota pirmā grāmata latviešu valodā par to, kā ārstēt sprādzienu, kritienu un satiksmes negadījumu izraisītās politraumas. Šādos gadījumos nepieciešama vesela mediķu komanda, kurai bieži vien atliek tikai daži mirkļi dzīvības glābšanai. Grāmatas atklāšanā piedalījās arī aizsardzības ministrs, kurš atzina – bruņotie spēki vistiešākajā veidā ir ieinteresēti šādu traumu ārstēšanā.

Rīgas Austrumu slimnīcā ik gadu nonāk 600 pacientu ar diagnozi “politrauma”, un katrs trešais no tiem ir dzīvības briesmās, kad likteni var izšķirt dažas minūtes. Tādēļ slimnīcas kolektīvs Guntara Pupeļa vadībā sarakstījis jaunu metodisku grāmatu ārstiem, kurā aprakstīts, kā visātrāk un pareizāk glābt šīs dzīvības.

“Lai aprūpētu cietušo ar politraumu ir nepieciešama vairāku speciālistu līdzdalība, jo tā ir diezgan specializēta lieta, lai tiešām saglābtu to dzīvību. Un tas laiks ir ļoti īss. Tāpēc visiem jādarbojas zinoši un pēc noteikta standarta,” teic Pupelis.

Divās trešdaļās gadījumu cilvēki Latvijā politraumas gūst satiksmes negadījumos. Bieži vien tās rodas arī krītot no augstuma, kautiņos, tiekot sadurtam vai pakļūstot zem kā smaga. Bet īpaši svarīga politraumu ārstēšana kļūst militāru konfliktu gadījumā, kad karavīri tiek sašauti un sprāgst bumbas. Tādēļ, sekojot sakāmvārda ”gribi mieru, gatavojies karam” padomam, grāmatas prezentācijā piedalījās arī aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis. Armija esot ieinteresēta sadarboties ar dakteriem, lai krīzes situācijā, visi būtu gatavi smagu ievainojumu ārstēšanai.

“Mēs gribam arī trenēties kopā, lai mēs esam sagatavojušies krīzēm, lai būtu gatavs, nevis, lai tevi kāds spētu pārsteigt. Un šī grāmata ir vēlreiz apliecinājums tam, ka cilvēki grib palīdzēt,” norāda Bergmanis.

Aizsardzības ministrs piebilda, ka šodien Latvijā ieradusies NATO bataljonā ietilpstošā Slovākijas karavīru rota, un sagaidīšanas ceremonijā vienam no karavīriem palicis slikti. Tādēļ ministrs izmantojis iespēju pie reizes slimnīcā apmeklēt šo karavīru, lai lieku reizi izrādītu NATO sabiedrotajiem, cik svarīgs mums ir katrs viņu karavīrs.

Lasi vēl