25 komentāri

Īrijas sēņu audzēšanas kooperatīvs atkal atgriezies Latvijā, lai meklētu simtiem strādnieku šampinjonu fermām. Otrdien vervēšana notika Rīgā, Gaismas pils ēkā, un vairāki atnākušie jau bija gatavi krāmēt koferus un emigrēt uz Īriju.

Īrijā minimālās algas stundas likme ir 9 eiro 55 centi. Ja strādā 50 stundas nedēļā, tad pat visvienkāršāko darbu strādnieki pirms nodokļiem saņem ap 1900 eiro mēnesī. Cerot uz ko tādu Īrijas šampinjonu fermās, tikties ar sēņu audzēšanas kooperatīva vadību šodien Rīgā ieradās 34 potenciālie prombraucēji – bezdarbnieki, ātro kredītu gūstā kritušie, komunālo maksājumu parādnieki. Taču virknei ir cita motivācija lasīt sēnes fermās Īrijā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Es visu laiku domāju par savu biznesu un domāju, bet nesanāk īsti tas palēciens, nav īsti, tādēļ prasās izbraukt kaut vai pieredzes dēļ. Strādāju divos darbos, strādāju katru dienu un šobrīd ir tā, ka kaut ko sev nopirkt nesanāk,” saka Valters.

“Man vajag nopelnīt naudu mājoklim, jo manu māju jauc nost, jo tur ies pāri ātrgaitas vilciena sliedes. Mēs jau zemi esam nopirkuši, bet te jau Latvijā nav iespējams nopelnīt mājokli,” norāda Ervīns.

Uz Īriju prom emigrēt vēlas arī vairāki tādi, kuri nesen atgriezušies no darba Anglijā un Zviedrijā, bet ir vīlušies Latvijas darba devējos, kuri nesola celt algas. “Ir strādāts Anglija, lasītas zemenes, bet nu vienkārši apstākļi spiež, jo tās algas Latvijā ir tik mazas, ka nevar,” atklāj Valda.

“Tas jau ir darīts – strādāts ārzemēs. Kad atgriezos mājās, tad bija doma, ka vairāk nebraukšu, bet nu dzīve pavēršas citādāk. Ar Rīgas algām izdzīvot ir grūti,” saka Dzintra.

Tieši Latvijā šobrīd Īrijas šampinjonu audzēšanas kooperatīvs ”CMP Mushrooms” uzsācis strādnieku mērķtiecīgu motivēšanu. Viss sākās pirms mēneša piecās pilsētās – Jēkabpilī, Rēzeknē, Alūksnē, Balvos un Gulbenē. Tagad Rīgā, Baukā un Jelgavā. Februārī sāks braukāt pa Kurzemes pilsētām. Tiesa gan, līdz šim tas nav rezultējies apjomīgā emigrācijā.

“Pagājušajā mēnesī aizbrauca grupa ar deviņiem cilvēkiem, bet viņiem tur ne visai patika, un viņi mainīja uz citu darbu,” atklāj ”CMP Mushrooms” tirgus attīstības menedžere Daiga Leite.

Īru sēņu fermās vajadzīgi no 700 līdz pat tūkstotim lasītāju, pakotāju un citu strādnieku. Sēņu audzētāji gan godīgi brīdina – darbs nebūs viegls. Stāvus vai tupus, bet stundā jānolasa vidēji 26 kilogrami šampinjonu. Grīdas slapjas, tāpēc kājās jāvelk gumijnieki. Vīriešiem var gadīties darbs saldētavā mīnus 5 grādos. Citiem var rasties alerģijas.

“Jūs varat Īrijā pelnīt labu algu, taču tā sāksies pēc sešu nedēļu apmācībām. Ja tomēr sajūtat, ka šis darbs nav domāts jums, mēs varam apmaksāt lidmašīnas biļetes atpakaļ uz Latviju, taču tad ir nosacījums – jānostrādā vismaz viens mēnesis,” stāsta ”CMP Mushrooms” izpilddirektors Donals Makartijs.

Apmācību laikā mēnešalga ir ap 600 eiro, taču šo sešu nedēļu laikā netiek veikti atvilkumi par dzīvesvietas īri. Dažus tas neapmierināja, jo gribēja algas virs 1000 eiro jau pirmajā mēnesī, tāpēc rekrutēšanas pasākumu pameta tā vidū.

Sēņu fermas sola jumtu virs galvas jau tūlīt pēc izkāpšanas no lidmašīnas. Maksa ir ap 200 eiro mēnesī, bet dzīvošana būs komunālā tipa mājā ar vairākiem cilvēkiem vienā istabā. Sēņu audzētāju kooperatīva vadība iedrošina emigrēt cilvēkus arī bez angļu valodas, jo šampinjonu fermās darba valoda esot latviešu vai krievu.

Tikmēr ar īru aktivitātēm nav apmierināta Latvijas Darba devēju konfederācija. Jau decembrī tā noauca reģionālās rekrutēšanas vizītes par agresīvu praksi, jo tas notiek situācijā, kad pašiem Latvijas uzņēmējiem pietrūkst strādnieku.
Īrijas šampinjonu audzēšanas kooperatīva “CMP Mushrooms” pārstāvji tieši pirms mēneša piecās pilsētās – Jēkabpilī, Rēzeknē, Alūksnē, Balvos un Gulbenē – nodarbojās ar cilvēku rekrutēšanu, bet nepieciešamo iedzīvotāju skaitu nav izdevies atrast.

TOP komentāri

 • Aina
  +13 +10 -3

  Aina

  Kaut kas nav kārtībā ar šo darba vietu.Īrijas likumdošana neatļauj maksāt mazāk par minimālo likmi.
 • Krista
 • Gribeju barukt tur straadaat
  +4 +3 -1

  Gribeju barukt tur straadaat

  Ar draugu pirms men arii bijam Gulbenes NVA uz tiksanos tika aizpildits cv + fotografiju ari aizsutiju ka persija)) gribejam braukt tur stradat ..lidz pat ssim bridim nav bijusi nekada zina ar aicinajum braukt tur stradat))pirms ned arii vienu sievieti satiku kas tur arii bija pieteikties vinai arii nav bijusi nekada zina )) abiem ap 28 gadiem ..diez kadus tad tur vini stradienkus mekle?????modelus??))

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl