Invalīdi Saeimas deputātiem pieprasa lielākus pabalstus un transporta kompensācijas

Pievienot komentāru

Trešdien, 2. maijā, asām emocijām pārpilna izvērtās Saeimas deputātu tikšanās ar invalīdiem.

Viņu sašutumu raisījis fakts, ka, algām un citiem pabalstiem pieaugot, cilvēki ar pastāvīgām veselības problēmām jau gadiem ilgi atstāti novārtā.

Salaspils kultūras nama zāli, kur notika tikšanās ar Saeimas deputātiem, piepildīja invalīdi un viņu tuvinieki no visas Latvijas. Viņi nekautrējās paust savas gadiem izsāpētās problēmas – dārgos pakalpojumus un zemos pabalstus.

Veneranda Treikale
invalīdes māte

Ja es gribu viņai salabot zobus, never vairs muti, – 400 eiro! Steidzama operācija “Stradiņos” – 700 eiro. Katra pārsiešana – 25 eiro […]. Kur ir drošība, kas ar viņu notiks tālāk, jo šobrīd man veselība ir galīgi sašķobījusies.

Vēl kāda sieviete norāda: “Mēs sēžam mājās 24 stundas – barojam, mazgājam, apkopjam, vedam ārstēt un valstij neuzgrūdām, lai valstij nav jāmaksā 600 eiro.”

Savukārt cilvēkiem ratiņkrēslos joprojām ir lielas problēmas ar sabiedrisko transportu, – ar vilcienu var braukt, tikai divas dienas iepriekš piesakot pacēlāju, bet 40% sabiedrisko autobusu viņi netiek iekšā vispār.

Tatjana Staroņenkova
invalīde

Kad vajag aizbraukt pakaļ ratiņkrēslam vai uz Rīgu kaut ko tur nopirkt, mēs nevaram tikt no Salaspils prom, jo mums nav sabiedriskā transporta. Zvanīju, pasūtīju, bet viņi man teica – atvainojiet mums nav.

Kaut problēmu ir daudz, un tās ir ļoti dažādas, lielākajā daļā gadījumu to pamatā ir naudas trūkums. Saeimas Sociālo lietu komisijas vadītāja Aija Barča norāda, ka sociālajā budžetā ir 600 miljonu eiro pārpalikums, ko valsts bez procentiem aizdod pati sev pamatbudžeta lāpīšanai. Viņa uzskata, ka šo sistēmu būtu jāmaina, aizdodot naudu par procentiem, kurus varētu izmantot invalīdu problēmu risināšanai.

Aija Barča
Saeimas Sociālo lietu komisijas vadītāja (ZZS)

Šodienas skarbā tikšanās ir pamats tam, lai Sociālo un darba lietu komisija sāktu diskusiju par to, ka valsts ar tādu, tā teikt, “paņemam”, diez vai varēs turpmāk dzīvot. Tā ir ļoti nopietna lieta.

Viņa gan atzīst, ka šādas pārmaiņas nebūtu vieglas. Visticamāk, tas būs jau nākamās Saeimas jautājums.