Internetā popularitāti guvis atjaunotu Rīgas seno uzrakstu video

Pievienot komentāru

Internetā popularitāti guvis Krievijā dzimušā datormākslinieka Andreja Peršina veidotais atjaunotu Rīgas seno uzrakstu video, vēsta TV3 ziņu raidījumā “900 sekundes”.

Datormākslinieks Andrejs Peršins ir dzimis Krievijā, bet Rīgā ieradies vien pirms dažiem gadiem. Rīgā un Latvijā viņš dzīvo ceturto gadu, pagaidām latviešu valodu Andrejs zina tikai iesācēja līmenī, tāpēc intervijā viņam vieglāk runāt dzimtajā valodā.

Veidojot seno uzrakstu atjaunošanas video, Andrejs iepazinis Latvijas galvaspilsētu un, šķiet, arī daudziem rīdziniekiem ļāvis pilsētā ieraudzīt ko jaunu. Piemēram, par vienu no atjaunotajiem uzrakstiem kāda sieviete internetā uzrakstījusi komentāru, ka ik rītu tam gājusi garām un tikai tagad sapratusi, kas tur rakstīts. Sociālajos tīklos Andreja radīto video daudzi cilvēki vērtē ļoti atzinīgi.

Peršins rāda, kā viņš savā datorā veidoja un arī atdzīvināja senos uzrakstus, reklāmas, veikalu norādes. Datoranimāciju apguvis pašmācības ceļā, savam priekam. Savukārt pēc izglītības ir vēsturnieks. Tādējādi apvienojis abas lietas, kas viņam patīk.

Latvijas galvaspilsētas uzraksti nav izvēlēti nejauši. “Man Rīga ļoti patīk, īpaši izbaudu garas pastaigas pa pilsētu. Rīga ir dažāda, tā ir pilsēta, kas sastāv no vairākām mazākām pilsētām. Piemēram, Pārdaugava ir pavisam cita pilsēta,” viņš saka.

Daļu seno uzrakstu Andrejs atklājis pats, bet par daudziem viņš uzzināja dažādos interneta forumos. Sākotnēji viņš uzrakstus vienkārši skatījās kā pilsētas vēstures daļu, līdz kādā reizē saprata, ka interesanti būtu tos digitāli restaurēt un arī atdzīvināt.

“Fotografēju un filmēju augstā izšķirtspējā, pēc tam daudzkārt pietuvinot varēju ieraudzīt nianses, kas pirmajā brīdī nav manāmas. Citviet nācās zīmēt pilnīgi no jauna, protams, saglabājot oriģinālo stilu,” viņš stāsta.

Interesanti ir arī datormākslinieka atklājumi. “Te “G” burts gandrīz izzudis, es nedaudz pacēlu jumtu un pievienoju to burtu. Tas, lai būtu interesantāk. Kādreiz cilvēks tirgoja gaļu un desas un nemaz nenojauta, ka šī vieta kļūs par vēsturi,” viņš spriež.

Kopumā Andrejs ir digitāli restaurējis un arī iedzīvinājis nedaudz pāri divdesmit objektu Rīgā. Tas noteikti ir ne tikai labs veids, kā veicināt interesi par pilsētas vēsturi, bet arī iespēja saglabāt vēsturi, jo atsevišķi uzraksti realitātē vairs nav redzami.

Andrejs arī iedzīvina senas fotogrāfijas, kas palīdz labi sajust bildes noskaņu. Tas viss redzams Andreja “Instagram” lapā. Tāpat datormākslinieks darbojas Latvijā bāzētā interneta medijā “Meduza”. Tas ir medijs krievu valodā, kur pamatā ir ziņas no Krievijas. “Meduza”, nespējot sadzīvot ar Krievijas valdību, pirms vairākiem gadiem pārcēlās uz Latviju.