Internetā pārdod valsts augstāko apbalvojumu – Triju zvaigžņu ordeni

11 komentāri

Ikviens, kam ir interese, var mēģināt iegūt valsts augstāko apbalvojumu – Triju zvaigžņu ordeni. Atliek vien pameklēt sludinājumus internetā, kur tiek piedāvāti gan pirmās brīvvalsts laikā, gan mūsdienās kaltie ordeņi.

Summas, par kādām tirgo Triju zvaigžņu ordeņus, ir dažādas. No 250 eiro par pirmskara laikā kaldinātu līdz 1 200 eiro par jau mūsdienās izgatavotu un savulaik dzejniekam Vitautam Ļūdēnam piešķirto valsts apbalvojumu.

Dzejnieka meita Laima Ļūdēna LNT Ziņām apgalvoja, ka tā neesot viņa, kas pēc tēva nāves tirgo šo ordeni. To darot kāds kolekcionārs, kuram sieviete pēc pašas gribas ordeni atdāvinājusi. Sieviete par notikušo ir šokā un nevēlas notikušo plašāk iztirzāt publiski, tāpēc interviju LNT Ziņām atteica. Ordeņu kapituls šo skandālu nedomā pārrunāt, apgalvo tā pārstāvis Gaidis Andrejs Zeibots.

Gaidis Andrejs Zeibots
Ordeņu kapitula loceklis

Mēs šo situāciju nevaram vērtēt, vien pateikt, ka tā ir piemiņa ģimenei un liels novērtējums no valsts puses, bet iedziļināties šajos jautājumos kā Ordeņa kapitulam nav ne tiesību, ne pilnvaru.

Jau agrāk bijuši mēģinājumi notirgot Triju zvaigžņu ordeni. Valsts apbalvojuma likumā šāda lieta nav atrunāta. Vien norādīts, ka pret saņemto apbalvojumu jāizturas ar cieņu.

“Esot Olimpiskā izpildkomitejā mums pirms sešiem…septiņiem gadiem bija līdzīga situācija ar Ineses Jaunzemes olimpisko medaļu, kura arī bija izlikta pārdošanā, bet lietu no sekām izglāba Lipmans, kas to momentā nopirka un oficiāli nodeva sporta muzejam,” atminas Andrejs Zeibots.

Likums neparedz, ka valsts apbalvojums ir jānodod atpakaļ pēc apbalvotās personas nāves. Tāpat likumā nav strikti pateikts, ka to nedrīkst pārdot ne pie kādiem apstākļiem.

Jānis Rožkalns
Triju Zvaigžņu ordeņa lielvirsnieks, Latvijas nacionālās pretošanās kustības dalībnieks

Ja valsts pirmajām personām būtu šī pašapziņa, tad tas būtu tikai loģiski, ka šāds punkts likumā būtu, jo tas jau valstij ir liels kauns, ka šos apbalvojumus pārdod ūtrupē. Tas ir kaut kāds nonsens vispār.

Tomēr nacionālās pretošanās kustības dalībnieks Jānis Rožkalns mēģina arī rast attaisnojumu šādai rīcībai.

“Tur vispirms ir runa par latvieša pašapziņu šodien, ko mums nozīmē latviešu tauta, valsts, ko esam gatavi upurēt. Mēs zinām, ka šodien nav vairs solīdi teikt – latviešu valsts. Ir jāsaka Latvijas valsts. Ja latviešu valsts vairs nav, tad ordenis tiek devalvēts. Otra puse, – tie latviešu cīnītāji un patrioti ļoti daudzi ir nonākuši ļoti smagos sadzīves apstākļos. Iedomājieties, ja tāds cilvēks, kuram izšķiras – dzīvot vai mirt. Veselība sagrauta, naudas nav, plauktā stāv Triju zvaigžņu ordenis, par kuru var dabūt 500… 1000 eiro. Te nu ir tā izšķiršanās,” min Rožkalns.

11 komentāri