Interneta laikmets licis sarukt Latvijā izdoto vārdnīcu tirāžām

Komentāri

Dramatiski sarukušas Latvijā izdoto vārdnīcu tirāžas. Izdevēji kā vienu no galvenajiem iemesliem min izdoto vārdnīcu skenēšanu un publicēšanu internetā. Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) norāda, – visiem jāpielāgojas 21. gadsimta prasībām.

Latvijas grāmatizdevēji bažījas, ka interneta ēnā un nesakārtoto autortiesību jautājumu dēļ latviešu valoda ir apdraudēta un pat pakļauta izmiršanai, turklāt no neatkarības atjaunošanas gadiem Latvijā nav izdota neviena universāla enciklopēdija.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Dace Pugača, Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas izpilddirektore:

Latviešu valoda kā maza valoda mūsu situācijā šā vai tā ir apdraudēta pati par sevi, ņemot vērā mūsu ģeopolitisko atrašanās vietu. Principā grāmatas ir tās, kas saglabā kultūru un valodu. Ja mēs gribam saglabāt savu nāciju un Latviju kā nacionālu valsti, tad mums noteikti ir jāsaglabā grāmatniecība.

Kopš 90. sākuma, kad tika izdotas ap 20 vārdnīcas gadā un to tirāža sasniedza pat vairākus simtus tūkstošus, pēdējos gados tiek izdotas vien 10 vārdnīcas dažu desmitu tūkstošu apmērā. Piemēram, pērn izdeva 10 vārdnīcas un puse no tām ir valodu vārdnīcas.

Grāmatu izdevniecība Avots kraso ciparu kritumu nozarē skaidro ar vairākiem apstākļiem – samazinājies pieprasījums pēc papīra vārdnīcām, kā arī valodniecība lielā mērā šobrīd balstās tikai uz cilvēku entuziasmu.

Skaties video!

Lasi vēl