Inovatīvo medikamentu onkoloģijā var visiem nepietikt

2 komentāri

Inovatīvie medikamenti varētu būtu nepieciešami divreiz lielākam onkoloģisko pacientu skaitam, nekā pašlaik tiek plānots, tā otrdien, 30. janvārī, izskanēja diskusijās Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē.

No 1. februāra valsts sāks kompensēt onkoloģiskiem pacientiem inovatīvos medikamentus, kas palēnina metastāžu veidošanos pēc ārstēšanās.

Ar zāļu ražotājiem jau ir noslēgti līgumi par četru dažādu medikamentu piegādi, vēl par sešiem vienošanās gandrīz panākta, bet septiņiem – sarunu procesā.

Kopumā jaunās zāles paredzētas sešu dažādu onkoloģisko saslimšanu ārstēšanai, ko varētu saņemt teju 600 pacientu, un šim skaitam pacientu zāles pietiks, taču ne visiem.

Dace Baltiņa
Veselības ministrijas galvenā speciāliste onkoloģijā

Valsts iestādēm rūp visi, absolūti visi tie 74 000 pacientu, kas ir slimi. Nevis tie daži desmiti, kuriem tiks pielāgoti. Man ir mazliet šaubas, skatoties uz šo prognozējamo skaitu, jo var izrādīties, ka viņš ne tuvu nebūs tāds, kā šeit ir norādīts, bet būs divas līdz trīs reizes lielāks.

Amatpersonas skaidro, ka sarunās ar medikamentu piegādātājiem izdevies kopējo zāļu cenu samazināt gandrīz trīsreiz. Sākotnēji ražotāji par inovatīvu zāļu piegādi prasījuši 14 miljonus eiro.