Infektologs: Lokāli Covid-19 ierobežojumi pasaulē ir izplatīta prakse

Pievienot komentāru

Vismaz līdz oktobra vidum Kuldīgas un Daugavpils iedzīvotājiem Covid-19 dēļ būs jāsadzīvo ar ierobežojumiem sabiedriskās ēdināšanas vietās, publiskos pasākumos un sabiedriskajā transportā, kamēr Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis norāda, – lokāli ierobežojumi pasaulē ir izplatīta prakse, vēsta TV3 Ziņas.

Veselības ministrijas galvenais infektologs stāsta, ka prakse ieviest ierobežojumus tikai atsevišķās valsts teritorijās tiek lietota daudzviet pasaulē. Pārsteidzīgi reaģēt uz inficēto skaita pieaugumu un ieviest vispārējus ierobežojumus nav nepieciešams, jo lielākajā daļā pašvaldību saslimušo nav vispār.

Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis

Gan Āzijā, gan Singapūrā, gan Dienvidkorejā, gan arī kaimiņos – Lietuvā, Igaunijā jau vairākas nedēļas cīnās ar lokāliem uzliesmojumiem. Tā kā tā prakse ir vispārpieņemta mēģināt tikt galā uz vietas, vienlaikus paplašinot testēšanu un šo kontaktu meklēšanu.

Viņš gan norāda, ka ierobežojumu efektivitāte būs atkarīga no tā, cik ļoti tos ievēros iedzīvotāji. Arī veselības ministre Ilze Viņķele mudina cilvēkus neatslābt, lai pēc iespējas ilgāk varētu izvairīties no atgriešanās pie stingrākiem ierobežojumiem. Tā, piemēram, sevišķi būtu jācenšas izvairīties no skolu slēgšanas.

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP)

Jaunieši un bērni iegūst kvalitatīvāku izglītību, tādēļ, ka tas nepalielina nevienlīdzību, jo, kā zināms, Latvijā realitāte ir tāda, ka mājsaimniecībās un ģimenēs ir dažādi gan materiālie apstākļi, gan dzīves apstākļi, un skola šo tomēr izlīdzina.

Ņemot vērā siekalu testu parādīšanos un plašo slimnieku kontaktpersonu loku, būtiski pieaudzis arī diennakts laikā testēto cilvēku apjoms.

Epidemiologs gan noliedz, ka pozitīvo gadījumu jau sen būtu bijis vairāk, ja testēšanas apjomi būtu pieauguši ātrāk.

Lasi vēl: Covid-19: Daugavpilī un Kuldīgā līdz oktobra vidum ieviesīs ierobežojumus

“Nē, nē, nē. tā ir tāda viltus informācija, ka jo vairāk testē, jo vairāk atrod, jo tomēr testē tur, kur kaut ko var atrast, un tas ir tagad. Tātad mēs paplašinām, jo ir uzliesmojums, jo, ja nav šo gadījumu, ir bezjēdzīgi ņemt cilvēkiem analīzes,” skaidroja Veselības ministrijas galvenais infektologs.

Veselības ministre norāda, ka pēdējās dienās uz testu veikšanu sākušas veidoties rindas, tādēļ iedzīvotāji aicināti iespēju robežās apmeklēt arī no dzīvesvietas tālāk esošas laboratorijas, jo tajās noslodze varētu būt mazāka.

Lai izvairītos no vīrusa, galvenokārt ieteikts izvairīties no pulcēšanās iekštelpās un distancēties. Vienlaikus ir arī ieteikumi kopējās imunitātes uzlabošana – kustības, pareizs, sabalansēts uzturs, aktivitātes svaigā gaisā un obligāti pietiekams miegs.