Inčukalna sērskābā gudrona dīķu teritorijas attīrīšana notiekot ātrāk nekā plānots

1 komentārs

Otrdien, 21. augustā, Inčukalna sērskābā gudrona dīķu teritorijā notika publiskais pasākums, kā laikā uzņēmēji, vietējie iedzīvotāji un mediji tika informēti par dīķu sanācijas darbu gaitu.

Kā noskaidroja LNT Ziņas, sanācijas darbi notiekot ātrāk nekā plānots. Sadedzinātas pirmās 1000 tonnas neitralizētā gudrona. Kopumā jāneitralizē 30 000 tonnu, – tās paredzēts izrakt un sadedzināt trīs gadu laikā. Pēc tam gudrona dīķa vietā būšot zaļa pļava.

Jau vēstīts, ka VVD februāra sākumā oficiāli noslēdza 26,6 miljonu eiro līgumu ar pilnsabiedrību “Inčukalns Eko” par Inčukalna gudronu dīķu sanācijas darbu uzsākšanu. Savukārt sanācijas darbu inženiertehnisko uzraudzību par 1,23 miljoniem eiro bez pievienotās vērtības nodokļa veiks uzņēmums SIA “Geo Consultants”.

Pilnsabiedrība dibināta 2016. gadā, un tās dalībnieki ir AS “VentEko”, SIA “Eko Osta” un AS “BAO”.

Paredzēts, ka līdz 2023. gada nogalei kopējā atjaunotās zemes platība būs 2,5 hektāri. Specifiskā atbalsta īstenošanai plānotais kopējais attiecināmais finansējums ir līdz 29 257 750 eiro, tai skaitā Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) finansējums – 24 869 088 eiro un valsts budžeta finansējums līdz 4 388 662 eiro. No 29,2 miljonu eiro kopsummas pilnsabiedrībai par veiktajiem darbiem paredzēts izmaksāt 26,6 miljonus eiro. Atlikušie 2,6 miljoni eiro izmantoti projekta izstrādei, kā arī daļa no tiem tiks izmantoti pilnsabiedrības darbu uzraudzībai, teritorijas vides monitoringam un citiem darbiem.

Pēc visiem dīķu attīrīšanas darbiem 2021. gadā tos plānots aizbērt un apklāt ar melnzemi, savukārt pēcāk vēl divu gadu garumā tiks veikts teritorijas monitorings.

Rodoties nesaskaņām starp VVD un iepriekšējo darba izpildītāju “Skonto būve”, tika apdraudēta Inčukalna gudrona dīķu sanācijas projekta īstenošana. Uzņēmums paziņoja, ka par pašreizējiem līdzekļiem darbu pabeigt nav iespējams, savukārt VVD atteicās piešķirt papildu līdzekļus. Tā vietā VVD lauza līgumu ar darbu izpildītāju un lika pamest projekta īstenošanas vietu.

Pagājušā gada 13. martā VVD aicināja pilnsabiedrību “Inčukalns Eko” un AS “A.C.B.” sagatavot savus tehniskos un finanšu piedāvājumus Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanācijas darbu otrajam posmam.

1 komentārs