Komentāri

Apiet apkārt Latvijas kontūrai! Šāda ideja pazibējusi galvā ne vienam vien, taču retais to ir īstenojis. Kopumā tie būtu 1836 kilometri. Patlaban entuziasti ir sākuši veidot īpašu pārgājienu maršrutu, Latvijas pierobežā atzīmējot orientierus. Apkārt Latvijas robežai entuziasti iet pa posmiem – nedēļas nogalēs, katru reizi citā vietā pierobežā – citreiz tas ir jūras krasts, citreiz – Latgales austrumu tālākais punkts. Piedāvājam interviju ar šī ceļojumu maršruta idejas autoru Enriko Plivču!

Kas ir projekts “1836”?

Projekts ”Aplido, apceļo, apmīļo Latviju!” jeb ”1836” ir dāvana Latvijai. Galvenā projekta vēlme un mērķis ir izveidot iezīmētu tūrisma ceļu apkārt Latvijai, un simtgadē to kopīgi uzdāvināt mūsu valstij un tās iedzīvotājiem. 1836 ir kilometru skaits apkārt Latvijas teritorijai, kurus, sākot ar šo gadu, mēs kopā ar ceļotājiem sākām izpētīt un iezīmēt. Izpētes gājienos pievienoties aicināts ikviens – tā katru kopīgi noieto kilometru pārvēršot mazos svētkos!

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

FOTO no šā gada gājieniem:

Tu esi viens no idejas autoriem… Kā šāda ideja radās?

Pirmo reizi ideja manī izskanēja 2014. gada rudenī, esot pie dabas! Sākumā tā izskanēja ar četriem vārdiem ”Aplido, Apceļo, Apmīļo Latviju!”. Aprunājoties ar draugiem Haraldu Šlēgelmilhu, Līvu Oliņu un Andžeju Reiteru, nolēmām ķerties klāt šim projektam un kopīgi veidot ceļu. Uzrunājām fondu ”Viegli” un fonda pārstāvi Žaneti Grendi. Un saslēdzās daudz interesantu faktu, kas tikai palīdzēja projekta tapšanā. Izrādījās, ka Renārs Kaupers kopā ar draugiem Raimondu Tigulu un Laimu Jansoni bija domājuši ko līdzīgu uzdāvināt Latvijai – muzicēt uz Latvijas robežas dažādās vietās. Tā nolēmām veidot šo projektu kopīgi, plecu pie pleca – ejot, izpētot un iezīmējot, un mūziķiem muzicējot katras izpētes gājiena noslēgumā, svētdienas vakarā precīzi plkst. 18.36. Savukārt liels bija mūsu pārsteigums, kad izlasījām Imanta Ziedoņa grāmatas ”Leišmalīte” ievadu, kurā viņš raksta:

”Un, galu galā, pa Latvijas pierobežas joslu kādreiz ies (tā jābūt!) tūrisma ceļš un ceļotāji prasīs izbrauktā maršruta vietu interesantu iemirdzēšanos.”

Šie vārdi bija rakstīti deviņdesmito gadu vidū. Tātad pavisam noteikti Imants Ziedonis bija pirmais, kurš šo ideju bija sajutis un kā spēcīgu bultu palaidis Visumā, lai tā kādu dienu atgrieztos un realizētos.

Kā katru nedēļu tiek izvēlēts maršruts, kuru iet?

Mūsu iešanas un izpētes plānu nosaka pierobežas pašvaldības vai, precīzāk, pierobežas Tūrisma informācijas centru pārstāvji. Sākām ar to, ka visām 43 Latvijas pierobežas pašvaldībām izsūtījām nedēļas nogales datumus un lūdzām izvēlēties sev vēlamos laikus. Tādā veidā izveidojās izpētes gājienu plāns, kurš šobrīd ir apskatāms mājas apā 1836.lv sadaļā “Gājienu plāns”.

Kurš var piedalīties gājienos?

Pats pirmais gājiens no Miķeļbākas līdz Kolkai bija izpētes gājiens komandai un atbalstītājiem, lai mēs saprastu, kā to labāk organizēt. Sākot ar nākamo posmu, kas bija Zilupes novadā, visi izpētes gājieni ir atvērti jebkuram interesentam. Mēs pat īpaši aicinām ikvienu pievienoties, jo šo ceļu un dāvanu mēs veidojam kopīgi.

Jo vairāk cilvēku piedalās gājienā, jo enerģētiski stiprāk mēs iezīmējam ceļu!

Vēlos īpaši pieminēt vienu stāstu mūsu šā gada gājienu pieredzē. Otrajā posmā, kurš notika Zilupes novadā, mums pievienojās vietējais puisis Ainārs. Un, lai arī viņam ir tikai 15 gadu, pēc gājiena viņš pienāca klāt un teica: ”Es piedalīšos visos gājienos!” Šī gada noslēdzošajā posmā Krāslavas novadā mēs viņu sagaidījām četrpadsmito reizi un apsveicām kā visjaunāko izpētes gājiena veterānu. Apbrīnojama ir jauniešu apņēmība, drosme un uzdrīkstēšanās.

Skaties VIDEO!

VIDEO – tiek iezīmēts arī 1836 motociklistu maršruts:

Kādi ir Tavi novērojumi – kā patlaban izskatās Latvijas pierobeža? Kādi cilvēki tur dzīvo?

Latvijas pierobežas daba ir brīnišķīga. Mūsu valsts ir neaprakstāmi skaista, un to var pārliecināties, tikai tur aizejot un visu ieraugot. Ir tāda sajūta, ka ir ļoti daudz brīvas vietas, kur spēcīgiem un drosmīgiem cilvēkiem sākt jaunu attīstību. Tur šobrīd ir sastopami tādi cilvēki, kuri dzīvo saskaņā ar dabu, strādā, galvenokārt, lauksaimniecības darbus un ir ļoti sirsnīgi pret mūsu ceļotājiem.

Šajos gājienos noteikti ir bijis arī daudz piedzīvojumu, pārdzīvojumu – padalies ar kādu no tiem, kurš spilgtāk palicis atmiņā…

Katrs gājiens ir iespaidu un piedzīvojumu pilns, jo katru reizi, dodoties ceļā, mēs visi pa šo ceļu ejam pirmo reizi, un tā sajūta ir līdzīgi, kā atklāt Latviju no jauna. Gandrīz katrā gājienā mēs sastopam cilvēkus, kuri iepriecina un pārsteidz ar saviem stāstiem. Daudzi no viņiem cienā mūs ar saviem cienastiem, piemēram, pienu, āboliem, medu un svaigi ceptu maizi. Katra šāda satikšanās ir brīnumu pilna, un pateicība no gājēju puses tādās reizēs ir neizmērojama.

Kuru no tiem vēlētos noiet atkal?

Es zinu, ka ceļu apkārt Latvijai veikšu vēl vienu reizi, kad dāvana būs pabeigta un 2018. gadā uzdāvināta Latvijai. Tad vislabāk varēšu iejusties ceļotāja lomā, jo šobrīd diezgan daudz enerģijas sanāk veltīt organizēšanā.

Kuru posmu gaidi jo īpaši?

No nākamā gada posmiem gaidu Bauskas gājienu, jo esmu uzaudzis Bauskā. Liels prieks bija ierasties Bauskas pašvaldībā, stāstīt par šo projektu un redzēt, cik atsaucīgi ir cilvēki un ar kādu entuziasmu gatavi iesaistīties organizēšanā.

Tavs vēlējums Skaties.lv lasītājiem, tuvojoties Latvijas simtgadei!

Līdz simtgadei mums vēl ir daži gadi priekšā, tāpēc simtgades vēlējums būs nedaudz vēlāk. Taču šobrīd vairāk par visu šajos svētkos novēlu dāvināt un pretī saņemt laiku ar saviem tuvajiem un mīļajiem. Savukārt, ja ir sajūta, ka laika nav, tad aicinu pievienoties nākamā gada ceļā, un varu droši teikt, ka tur tas ir un var sasmelties daudz!!!

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl