Ilze Strēle – ģimenes ārste, kura septiņas reizes apbrauksi apkārt Latvijai, lai apkopotu unikālus tautastērpu stāstus

1 komentārs

Ilze Strēle ir ģimenes ārste Jelgavā, kura caur savas fotokameras aci ierauga stāstus par sievietēm un latviešu tautastērpiem. 

Šodien Ilzes stāsts, iespējams, būtu pavisam citādāks, ja vien viņas tētis 12 gadu vecumā nebūtu viņai uzdāvinājis fotoaparātu. Šobrīd tas ļauj piepildīt Ilzes izloloto sapni – “Mans tautastērps”.

“Tas viss ir jāceļ gaismā. Un tieši tie individuālie tautastērpi,” saka Ilze.

Viņa nepārtraukti ir ceļā. Lai apkopotu un fotografētu unikālus tautastērpu stāstus, apbraukātas vairāk nekā 100 Latvijas sievietes, izbristi meži un purvi, pļavas un lauku sētas. Ilze ir Latvijas sieviešu unikalitātes un stipruma vēstnese, jo katram tautastērpam, tāpat kā sievietei, ir savs stāsts.

Ilze stāsta: “Pirmais mērķis bija kalendārs ar 12 tautastērpu stāstiem. Kad tas viss aizgāja līdz izstādei ar 25 stāstiem, tad tas nemanot aizgāja līdz 100 stāstiem grāmatā. Tā kā tas bija par maz, tad grāmatā bija 120 stāsti.”

Fotografējot 120 stāstus grāmatai, Ilze mērojusi aptuveni 14 000 kilometrus jeb apbrauksi apkārt Latvijas kontūrai septiņas reizes.

Kopumā gan Ilzes fotokamera fiksējusi vairāk nekā 120 unikālu tautastērpu – tie pārtapuši grāmatā, ceļojošā fotoizstādē un kalendārā. Stāstos pretī lūkojas gan vienkāršas lauku sievas, gan uzņēmīgas uzņēmējas, arī bijusī prezidente Vaira Vīķa-Freiberga.

Ilzes dārgums ir kadiķa koka kokle. Mācoties spēlēt šo seno instrumentu, Ilze jūtas tuvāk savai omītei, jo tieši viņa Ilze šūpulī ielikusi mīlestību pret mūziku un tautas vērtībām.

Ilze šogad saņēma “Latvijas lepnuma” balvu nominācijā “Novadnieks”.

Šā gada “Latvijas lepnuma” ceremoniju skaties šeit!