Ikviens suns obligāti jāčipo; par atteikšanos būs jāmaksā sods

0 Komentāru
Ikviens suns obligāti jāčipo; par atteikšanos būs jāmaksā sods
Foto: LETA

Pēc vētrainām debatēm valdība pieņēmusi lēmumu pagarināt suņu obligāto čipošanas termiņu. Lai motivētu cilvēkus apzīmēt ar mikroshēmu savus četrkājainos draugus, Zemkopības ministrijā iecerējuši samazināt procedūras izmaksas un organizēt izbraukuma reidus uz lauku viensētām. Tikmēr veterinārārsti uzskata, ka termiņa pagarināšana ir kaitnieciska rīcība un būtu atbalstāma tikai tādā gadījumā, ja suņus čipotu par velti.

Čipošana daudziem nav pa kabatai

Līdz šim spēkā esošie noteikumi paredzēja, ka no 1. jūlija mikroshēma ikvienam Latvijas sunim būs obligāta prasība. Čips esot noderīgs vairāku iemeslu dēļ – pirmkārt, noklīšanas gadījumā vieglāk atrast saimnieku, otrkārt – suņa uzbrukuma gadījumā vieglāk noskaidrot īpašnieku, arī pašvaldībai vieglāk iekasēt nodevu no saimnieka par dzīvnieka turēšanu. Dažas dienas pirms šī termiņa beigām no aptuveni 260 tūkstošiem suņu, oficiāli reģistrēti vien 40 tūkstoši un pārsvarā pilsētās.

“Šobrīd šis pakalpojums ir dārgs. 35 eiro – tā ir minimālā maksa. Čipošana ir apaudzēta ar dažādiem citiem pakalpojumiem – vakcinācijām un ceļošanas pasu izsniegšanu,” norādīja organizācijas “Dzīvnieku policija” vadītāja Ilze Džonsone.

Pagarina obligāto čipošanas termiņu

“Dzīvnieku policija” kopā ar Zemkopības ministrijas pārstāvjiem lūdza valdību pagarināt obligāto čipošanas termiņu līdz nākamā gada 1. janvārim un Ministru kabinets to atbalstīja. Iecerēts, ka turpmāk veikt dzīvniekam procedūru varēs ne tikai veterinārārsti, bet arī apmācīti Pārtikas un veterinārā dienesta speciālisti un dzīvnieku patversmēs. Uz attālākajām Lauku viensētām varētu rīkot izbraukuma reidus. Pakalpojums varētu kļūt lētāks.

“Tā cena par kuru mēs runājām ar PVD ir aptuveni 15 eiro. Cenā būtu iekļauta arī reģistrācijas maksa vienotajā datu bāzē,” norādīja Zemkopības ministrijas pārstāve Liene Ansone.

Būs karstas diskusijas Saeimā

Latvijas Veterinārārstu biedrībā kategoriski iebilda pret termiņa pagarinājumu. Tas sevi attaisnotu vien tādā gadījumā, ja suņus apzīmētu bez maksas. Turklāt neviens negrasoties atcelt arī soda naudas par nečipotu suni – fiziskām personām līdz 210 eiro, bet juridiskām – līdz 350 eiro.

“Bija periods, kad šī reģistrēšana neko nemaksāja. Viens gads. Tajā gadā reģistrēja 5 tūkstošus suņu. Tātad jautājums ir sabiedrības informētībā un šobrīd ministrija ar šo termiņu pārcelšanu ir apstādinājusi to procesu, kas bija ļoti veiksmīgi uzsākts,” savu neapmierinātību pauda Latvijas Veterinārārstu biedrības pārstāve Lita Konopore.

Izmaiņas vēl jāapstiprina Saeimā. Arī parlamentā gaidāmas karstas diskusijas par čipošanas izmaksām, cik termiņa pagarinājums un PVD izbraukumi izmaksās valsts budžetam.

Video

0 Komentāru