Komentāri
Ik nedēļu slimnīcā nonāk vairāki desmiti pacienti ar insultu; aicina būt piesardzīgiem
FOTO: LETA

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā katru nedēļu nonāk liels skaits pacientu, kuriem tiek noteikta diagnoze insults.

“Aizvadītajā nedēļā tādi bija 47 pacienti, šis skaitlis no nedēļas uz nedēļu mainās minimāli”, stāsta Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs, “mūsu Insulta vienībā tiek pielietotas visas mūsdienu ārstēšanas iespējas, ir pieejama plaša diagnostika, tomēr viens no izšķirošajiem momentiem ir laiks – savlaicīga insulta simptomu atpazīšana un vēršanās pēc medicīniskās palīdzības tieši nosaka ārstēšanas rezultātu.”

Insulta vienības vadītāja Biruta Tilgale norāda ka: “Insultam īpaši raksturīgi ir pēkšņi vai strauji attīstījušies smadzeņu bojājuma simptomi, kas var izpausties dažādi, jo ir saistīti ar bojājuma novietojumu un plašumu. Pacientu, kuram sācies insults, ir jāizmeklē un jāsāk ārstēt nekavējoties. Kavējoties ir lielāka varbūtība, ka smadzeņu bojājums būs paliekošs un būs augstāks invaliditātes vai pat nāves risks.”

Visbiežāk novēro vienas ķermeņa puses vājumu – rodas nespēks, notirpums un/vai nejūtīgums rokā un kājā. Vienā sejas pusē acs un mutes kaktiņš noslīd uz leju. Retāk izpaužas nespēks tikai vienā loceklī. Var būt nevienmērīgs vienas puses vājums, kas parasti izteiktāks rokā nekā kājā. Iespējams, locekļu vājums arī abās ķermeņa pusēs.

Bieži līdztekus labās rokas un kājas nespēkam rodas arī valodas traucējumi. Tie var izpausties kā nespēja runāt, bet neietekmē spēju saprast citu teikto. Var būt arī citi valodas traucējumi, kas izpaužas, kā nespēja saprast citu teikto un saprotami izteikties.

Pēkšņi rodas kustību koordinācijas traucējumi rokā un kājā, līdzsvara traucējumi, kas var kombinēties ar reiboni un/vai vemšanu. Var attīstīties pēkšņi rīšanas traucējumi.

Retāka izpausme ir pēkšņas stipras galvassāpes, atmiņas un apziņas traucējumi, bezsamaņa, sevišķi, ja ir asins izplūdums smadzenēs vai starp smadzeņu apvalkiem.

Ja pamana jebkuru no šīm pazīmēm, nekavējoties ir jāizsauc neatliekamās palīdzības brigāde.

Kopumā aizvadītajā nedēļā Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā nonāca 1384 pacienti, 66% tika ievesti ar neatliekamās palīdzības brigādēm, 12 smagi politraumu gadījumi, traumpunktā palīdzība sniegta 206 pacientiem. Joprojām daudz resursi tiek tērēti cilvēkiem, kuri ir pārmērīgi lietojuši apreibinošās vielas – 88 pacienti ar alkohola intoksikāciju, 12 pēc narkotisko vielu lietošanas.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl