Ik gadu kalendārā tiek iekļauti jauni vārdi, bet daži nākotnē varētu tikt dzēsti

1 komentārs

Latvijas vārda dienu kalendārs kļūst tikai plašāks un plašāks, jo ikviens personvārds, kas tajā ir iekļauts no tā pēdējo 20 gadu laikā nav svītrots. Taču tiek pieļauts, ka atsevišķus vārdus, iespējams, nākotnē tomēr no kalendāra varētu dzēst.

Latvijas vārda dienu kalendārā tagad ir iekļauti aptuveni 1000 vārdu un ap 5000 ir paplašinātajā kalendārā. Vārdi paplašinātajā sarakstā ir tie, kas gaida savu kārtu, lai nonāktu apstiprinātajā vārdadienu kalendārā, kas ir pieejami ikvienam.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ekrānuzņēmumi

Vārdus kalendārā reizi trijos līdz piecos gados iekļauj kalendārvārdu komisija, kas tiek veidota no dažādu valsts institūciju valodniekiem un juristiem. Valsts valodas centra galvenais lingvists skaidro, ka vārdu ierosinājumi tiek saņemti no iedzīvotājiem.

“Tie pārsvarā ir iedzīvotāju ieteikumi, kuri vēlas savu bērnu nosaukt kādā vārdā,” stāsta Agris Timuška, VVC galvenais lingvists.

Vārda labskanīgums, cilme, lietojuma biežums un latviskums, tie ir galvenie kritēriji, pēc kuriem tiek vērtēti vārdi pirms to iekļaušanas kalendārā.

No vārda dienu kalendāra vārdi līdz šim nav dzēsti. Tāpēc tur ir sastopami vārdi, kuriem nav neviena saimnieka, tie parasti ir kādi senāki personvārdi, kurus mūsdienās vecāki vairs nedod saviem bērniem. Taču Valsts valodas centra lingvists pieļauj, ka tādu personvārdu, kas ilgstoši netiek lietots ir iespējams arī svītrot no vārda dienu kalendāra.

“Tiešām ir vairāki šādi vārdi, tad varētu zināmā mērā atslogot šo kalendāru, bet nu pagaidām tā neesam rīkojušies,” stāsta Timuška.

Nākamreiz kalendārvārdu komisijas speciālisti tiksies 2018. gadā. Līdz tam ikviens, kuram šķiet, ka kāds vārds ir pelnījis nonākt kalendārā, var paspēt vērsties valsts valodas centrā ar iesniegumu.

TOP komentāri

  • Nesīna. Ozoliņa-
    0 0 0

    Nesīna. Ozoliņa-

    Es jau no 2014.gadu gaidu,kad manu vārdu ieliks kalendārā.Ļoti lūdzu šogad izskatīt manu lūgumu.Ļoti lūdzu.Ceru,ka nākošajā gadā jau man vārds būs kalendārā.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl