Ik gadu kalendārā tiek iekļauti jauni vārdi, bet daži nākotnē varētu tikt dzēsti

2 komentāri

Latvijas vārda dienu kalendārs kļūst tikai plašāks un plašāks, jo ikviens personvārds, kas tajā ir iekļauts no tā pēdējo 20 gadu laikā nav svītrots. Taču tiek pieļauts, ka atsevišķus vārdus, iespējams, nākotnē tomēr no kalendāra varētu dzēst.

Latvijas vārda dienu kalendārā tagad ir iekļauti aptuveni 1000 vārdu un ap 5000 ir paplašinātajā kalendārā. Vārdi paplašinātajā sarakstā ir tie, kas gaida savu kārtu, lai nonāktu apstiprinātajā vārdadienu kalendārā, kas ir pieejami ikvienam.

Ekrānuzņēmumi

Vārdus kalendārā reizi trijos līdz piecos gados iekļauj kalendārvārdu komisija, kas tiek veidota no dažādu valsts institūciju valodniekiem un juristiem. Valsts valodas centra galvenais lingvists skaidro, ka vārdu ierosinājumi tiek saņemti no iedzīvotājiem.

“Tie pārsvarā ir iedzīvotāju ieteikumi, kuri vēlas savu bērnu nosaukt kādā vārdā,” stāsta Agris Timuška, VVC galvenais lingvists.

Vārda labskanīgums, cilme, lietojuma biežums un latviskums, tie ir galvenie kritēriji, pēc kuriem tiek vērtēti vārdi pirms to iekļaušanas kalendārā.

No vārda dienu kalendāra vārdi līdz šim nav dzēsti. Tāpēc tur ir sastopami vārdi, kuriem nav neviena saimnieka, tie parasti ir kādi senāki personvārdi, kurus mūsdienās vecāki vairs nedod saviem bērniem. Taču Valsts valodas centra lingvists pieļauj, ka tādu personvārdu, kas ilgstoši netiek lietots ir iespējams arī svītrot no vārda dienu kalendāra.

“Tiešām ir vairāki šādi vārdi, tad varētu zināmā mērā atslogot šo kalendāru, bet nu pagaidām tā neesam rīkojušies,” stāsta Timuška.

Nākamreiz kalendārvārdu komisijas speciālisti tiksies 2018. gadā. Līdz tam ikviens, kuram šķiet, ka kāds vārds ir pelnījis nonākt kalendārā, var paspēt vērsties valsts valodas centrā ar iesniegumu.

TOP komentāri

 • Ilze
  0 0 0

  Ilze

  Skatijos Bez Tabu un bju parsteigta, ka viss patiesiba notiek ar vardiem kalendara. Mans delins jau no 2006 nesa vardu KRISTIANS, bez jebkadam garumzimem un bez mikstinajumiem, bet vards vinam kalendara nav! Profesors teica, ka vardam jabut skanigam un labi jaskan ar uzvardu!!!! Kur tad vel skanigaku vardu var atrast ka Kristians, kurs ir musu valsts viens no skanigakajiem KRISTIANS MARTS KALNINS!
  Un mana dela vards ir KRISTIANS MARTS ZAKIS! Es domaju, ka mes visi esam pelnijusi vismaz 2 atzimejamos svetkus - dzimsanas dienu un kalendara atzimetu vardadienu.
 • Nesīna. Ozoliņa-
  0 0 0

  Nesīna. Ozoliņa-

  Es jau no 2014.gadu gaidu,kad manu vārdu ieliks kalendārā.Ļoti lūdzu šogad izskatīt manu lūgumu.Ļoti lūdzu.Ceru,ka nākošajā gadā jau man vārds būs kalendārā.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl