“Igate”: Valsts uz robežas ar Baltkrieviju liks pagaidu žogu par summu, par kādu varam uzlikt pastāvīgo žogu

67 komentāri

Izmaksas pagaidu žoga uz robežas ar Baltkrieviju risinājumam būšot vairāki miljoni eiro, kas šokējis uzņēmumu SIA “Igate”, kura līguma izpildi par pastāvīgā žoga izbūvi uz robežas ar Baltkrieviju Iekšlietu ministrija aizdomās par sadārdzinājumu apturēja pirms diviem gadiem, vēsta TV3 Ziņas.

Iekšlietu ministrijas Nodrošinājuma valsts aģentūra apzinājusi septiņus uzņēmumus, kas varētu piegādāt dzeloņstiepļu žogu uz Latvijas robežas ar Baltkrieviju 37 kilometru garumā. Šobrīd notiek cenu aptauja. Rezultātus paziņos tuvāko dienu laiku. Taču būs nepieciešams vēl cits iepirkums – par dzeloņstiepļu žoga uzstādīšanu.

Vendija Pikše Kučma, Iekšlietu ministrijas Nodrošinājuma valsts aģentūras pārstāve

“Žoga uzstādīšana ir tieši atkarīga no žoga piegādes iespējamajiem termiņiem, kurus šobrīd komersanti vēl precizē. Aģentūra izbūves darbu uzsākšanu plāno septembra vidū. Ja viss notiks atbilstoši optimistiskākajām prognozēm, tad pagaidu žoga izbūvi plānojam noslēgt līdz oktobra beigām. Šobrīd mūsu darbinieki aktīvi strādā. Mēs ļoti, ļoti cenšamies pagūt.”

Dzeloņstieples izvietos tajos robežas posmos, caur kuriem nelegālie imigranti visbiežāk cenšas iekļūt Latvijā.

Marija Golubeva (AP), iekšlietu ministre

“Darba tur vēl, protams, ir daudz. Robežjoslas sagatavošana arī pagaidu žogam ir svarīgs process. Ir jāveic atmežošana jeb atbrīvošana no kokiem. Tiks piesaistīti ”Latvijas Valsts meži”. Mēs varēsim ātrāk virzīties uz priekšu, ja nebūs jāpiesaista privātie uzņēmumi. Valsts uzņēmums ir arī uzticamāks.”

Izmaksas pagaidu žoga risinājumam būšot vairāki miljoni eiro, – saka iekšlietu ministre. Dzirdētais šokē uzņēmumu SIA “Igate”, kura līguma izpildi par pastāvīgā žoga izbūvi uz robežas ar Baltkrieviju iekšlietu ministrija apturēja pirms diviem gadiem aizdomās par sadārdzinājumu. “Igatei” žogs 30 kilometru apjomā stāv noliktavā neizmantots, bet viņus tā arī neviens vairs nav uzrunājis. Uzņēmumā saka, – pastāvīgā žoga materiāla un uzstādīšanas izmaksas būtu 2,1 miljons, tāpēc par izšķērdību sauc iekšlietu ministres plānus par šādu vai pat lielāku summu izvietot vien pagaidu dzeloņstieples.

Māris Peilāns, “Igate” valdes priekšsēdētājs

“Tā ir ņirgāšanās par Latvijas budžetu un nodokļu maksātājiem. Nezinu, kas konsultēja Golubevas kundzi, lai viņa pieņemtu šādu lēmumu. Šodien, lai to visu nopirktu, maksās sasodīti dārgi! Bet mūsu cenas bija fiksētas. Tā ir kaitniecība valsts līmenī. Viņi pagaidu žogu, pagaidu dzeloņstieples liks par to pašu naudu, par ko mēs būtu uzbūvējuši pastāvīgo žogu, kas ir mūsu noliktavā.”

“Mana prasība bija, lai tehniskajā specifikācijā iestrādā prasību par daļas dzeloņstiepļu otrreizējo izmantošanu arī pastāvīgā žoga būvniecībā. Protams, ka nevarēs izmantot to simtprocentīgi, bet daļa no tā būs otrreiz izmantojama. Varēsim ietaupīt valsts līdzekļus. Finansējums būs zināms pēc nedēļas, kad tiks noslēgts līgums, bet jebkurā gadījumā tas būs krietni, krietni mazāks par to finansējumu, kas nepieciešams pastāvīgajam žogam,” pauda iekšlietu ministre Marija Golubeva (AP).

Šobrīd notiekošajā cenu aptaujā viens no uzrunātajiem uzņēmumiem pagaidu žoga uzstādīšanai vēlējies nopirkt dzeloņstieples no SIA “Igate”, kuru iekšlietu ministrija un nodrošinājuma valsts aģentūra šobrīd ignorē. TV3 Ziņas noskaidroja, ka cenu aptaujā piedalās arī Baltijā vadošais žogu ražotājs, Latvijas uzņēmums “Žogu fabrika”, kas 2015. gadā migrantu krīzes laikā Ungārijai piegādāja dzeloņstieples ļoti lielā apjomā un ļoti īsā laikā, ir sadarbība arī ar Latvijas armiju.

Tikmēr Slovēnijas aizsardzības ministrs, uzzinot par nelegālās migrācijas problēmu, izteicis gatavību dāvināt Latvijai piecus kilometrus dzeloņstiepļu žoga. Vai to iekšlietu ministrija pieņems, nav zināms.

67 komentāri