Ievieš jaunu testu agrīnai zarnu vēža diagnostikai

2 komentāri

Lai palielinātu profilaktiskā zarnu vēža skrīninga aptveri, no oktobra tiek ievests jauns, vienkāršots tests tā agrīnai diagnostikai.

Zarnu vēzis ir trešā biežākā onkoloģiskā saslimšana Latvijā. Katru gadu ar to saslimst vairāk nekā 1000 cilvēku, un gandrīz 70% tas noteikts novēloti.

Pirmajā un otrajā stadijā šī slimība ļoti labi padodas ārstēšanai, tomēr saslimšana norit bez simptomiem, un agrīnās stadijas var noteikt tikai ar skrīninga palīdzību. Agrāk pārbaudei bija nepieciešami trīs paraugi, kas būtiski apgrūtināja pacientus. Tagad tests būs daudz vienkāršāks.

“Šim testiem būs specifiska jutība. Ja līdz šim šos testus noteica ģimenes ārstu praksē ar zināmu reaktīvu un vizuāli, tad tagad šie izmeklējumi tiks veikti laboratorijā,” norāda Nacionālā veselības dienesta ārstniecības pakalpojumu departamenta direktora vietniece Līga Gaigala.

Pagājušajā gadā zarnu vēža skrīninga izmeklējumus veica tikai 16% mērķa grupas, kas ir cilvēki vecumā no 50 līdz 74 gadiem. Veselība ministrijas vērtējumā, tas ir ļoti zems rādītājs, kuru vajadzētu vismaz trīskāršot.

2 komentāri