Būtiski pieaudzis izsniegto “ātro kredītu” skaits

1 komentārs

Nebanku patērētāju kreditēšanas sektorā vērojams pieaugums. No pārskata par iepriekšējā gada darbību secināms, ka jau vairākus gadus pēc kārtas šī kopējā izsniegto kredītu summa palielinās.

Tā sasniedz aptuveni 50 miljonu eiro vienā mēnesī.

Gada griezumā kredītdevēju pārvaldītais kopējais kredītportfelis pieaudzis par 16%, sasniedzot 612 miljonus eiro. Joprojām lielākā sadaļa apjoma ziņā ir distances kredīti, tad līzingi, kam seko patēriņa kredīti.

Baiba Vītoliņa
PTAC direktore

Runājot tieši par “ātrajiem distances kredītiem” ir milzīgs pieaugums tieši bezmaksas izsniegtajos kredītos, kas 2016. gadā bija apstājies. Tas mūs dara bažīgus, jo šobrīd tiek piemērota jauna prakse, kuru mēs neakceptējam – ka tajā mirklī, kad jūs viņu pēc mēneša neatmaksājat, tajā mirklī viņš pārvēršas par maksas kredītu un jums arī par pirmo mēnesi ir jāsamaksā šie procenti. Mūsuprāt, tas nav pieļaujami un tā ir maldinoša prakse pret patērētāju – radīt iespaidu, ka bezmaksas un tā tajā kreditēšanā jūs ievelk.

Uz to, ka daudzi cilvēki nespēj šos ātros kredītus atmaksāt, norāda milzīgais kredītu pagarinājumu skaits – 43% no izsniegtajiem kredītiem ir pagarināti trīs un vairāk reižu. Tas neatbilst patērētāju tiesību aizstāvju labās prakses idejai – ļaut kredītu pagarināt maksimums divas reizes.

Tāpēc Patērētāju tiesību aizsardzības centrs izstrādājis jaunas vadlīnijas maksātspējas vērtēšanas uzlabošanai, kas komersantiem jāievieš vēlākais līdz 1. novembrim. Būtiskākais aspekts vadlīnijās ir tas, ka turpmāk 200 eiro ir tā robeža, no kuras jāsāk skatīties patērētāja ienākumi dokumentāri.

1 komentārs