Ievelkas risinājuma meklēšana digitālā Covid-19 sertifikāta iegūšanai ārpus ES dzīvojošajiem Latvijas pilsoņiem

3 komentāri
Ievelkas risinājuma meklēšana digitālā Covid-19 sertifikāta iegūšanai ārpus ES dzīvojošajiem Latvijas pilsoņiem
2020. gada 22. aprīlis. Pasažieri lidostā "Rīga", kuri koronavīrusa izraisītās slimības "Covid-19" krīzes laikā atgriezušies ar Latvijas nacionālās lidsabiedrības "airBaltic" repatriācijas reisu no Oslo Norvēģijā. (IEVA LEINIŠA, LETA)

Covid-19 digitālo sertifikātu izsniegšanai ārpus Eiropas Savienības (ES) dzīvojošajai Latvijas diasporai nepieciešamo risinājumu meklēšanas process ir ievilcies, un pretēji solītajam valdībā šonedēļ minētais jautājums nav ticis skatīts.

Otrdien Operatīvās vadības grupas vadītājs, Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis medijus informēja, ka šis jautājums tiks risināts šīs nedēļas gaitā, tomēr iespējamie risinājumi pagaidām nav zināmi, kā arī valdībā šonedēļ netika lemts par digitālo Covid-19 sertifikātu diasporai.

Veselības ministrijā aģentūrai LETA norādīja, ka tā uz otrdienas, 22.jūnija, Ministru kabineta sēdi virzīs priekšlikumu par centralizētu sistēmu. Šobrīd vēl tiekot meklēts cilvēkiem ērtākais risinājums un veikti aprēķini, jo tam, visticamāk, būs nepieciešami papildu līdzekļi.

Ministru kabinets otrdien uzdeva Veselības ministrijai šīs nedēļas laikā rast risinājumu, lai ārpus ES valstīs dzīvojošie Latvijas pilsoņi, kuri ir vakcinēti pret Covid-19, ierodoties Latvijā, varētu saņemt digitālo Covid-19 sertifikātu.

Plānots, ka diasporas pārstāvji digitālo Covid-19 sertifikātu varēs saņemt, ja persona būs vakcinēta pret Covid-19 ar kādu no Eiropas Zāļu valsts aģentūras apstiprinātajām vakcīnām.

Nacionālajā veselības dienestā (NVD) aģentūrai LETA iepriekš skaidroja, ka arī tā dēvētajās trešajās valstīs pret Covid-19 vakcinētie Latvijas valstspiederīgie var saņemt Covid-19 sertifikātu, vēršoties ar NVD apstiprinātu dokumentu konkrētās ārstniecības iestādēs.

Šobrīd datus par trešajās valstīs veiktu vakcināciju pret Covid-19 e-veselībā var ievadīt par Eiropas Zāļu aģentūras reģistrētām vakcīnām. To vidū ir vakcīnas, kuras ražo “AstraZeneca”, “Moderna”, “Johnson & Johnson” un “Pfizer”. Tomēr plānots, ka tuvākajā laikā datus varēs ievadīt arī par Pasaules Veselības organizācijas (PVO) reģistrētajām vakcīnām pret Covid-19.

Kā skaidroja NVD, lai ievadītu vakcinācijas datus e-veselības sistēmā, personai ar dokumentu, kas apliecina ārvalstīs saņemtās potes, ir jāvēršas ārstniecības iestādes vakcinācijas kabinetā. Tur ārstniecības persona pārliecināsies par uzrādītā dokumenta autentiskumu un ievadīs datus e-veselībā.

Pret šādu kārtību otrdien valdības sēdē kategoriski iebilda Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV), uzsverot, ka ārstiem nav jānodarbojas ar dokumentu pārbaudi – tāpēc esot domāta “ierēdņu armija”. Pēc viņa paustā, atbildīgajām institūcijām divu dienu laikā bija jāpiedāvā, kas nodarbosies ar dokumentu pārbaudi un datu ievadi e-veselībā, lai šo kārtību apstiprinātu valdība un varētu sākt sertifikātu izsniegšanu diasporas pārstāvjiem.

Vienlaikus Covid-19 sertifikātu nevar saņemt personas, kuras pēdējo sešu mēnešu laikā vīrusu ir pārslimojušas. Par šādu iespēju mikroblogošanas vietnē “Twitter” bija interesējies Nacionālajā basketbola asociācijā spēlējošais Latvijas basketbolists Dāvis Bertāns, kurš jautāja, kā var saņemt izslimošanas sertifikātu, ja Covid-19 pirms mazāk nekā sešiem mēnešiem pārslimots ASV. NVD viņam atbildējis, ka tad, ja Covid-19 pārslimots ASV, digitālo sertifikātu saņemt nevar.

NVD pārstāve Evija Štālberga gan aģentūrai LETA otrdien apliecināja, ka “pašreiz vēl notiek sarunas par iespējām atzīt šādu apliecinājumu un nodrošināt sertifikāta izveidi”. Detalizētāku informāciju viņa solīja sniegt nākamās nedēļas sākumā.

3 komentāri