Iesūdz tiesā par vēstures skaidrošanu

Komentāri

Par vēstures skaidrošanu arī Latvijā var iedzīvoties tiesas procesā – par to pārliecinājies vēsturnieks Gatis Liepiņš. Viņš bija uzrakstījis kritisku rakstu par kādu grāmatu, kurā slavināts Ogres novada domes deputāta tēvs, kurš padomju laikos darbojies iekšlietu sistēmā. Domes deputāts viņu iesūdzējis tiesā par goda un cieņas aizskaršanu.

Sagroza vēsturi

Liepiņš ir nācis no Ogres, tādēļ pagājušā gada Ziemassvētkos radinieki viņam uzdāvinājuši grāmatiņu par Ogres vēsturi, ko sarakstījusi pieredzes bagāta vietējā žurnāliste un novadpētniece. Liels bijis viņa pārsteigums, kad, lasot grāmatu, uzdūries vairākām lapaspusēm, kurās nekritiski slavināts kāds Vladislavs Laizāns – padomju laiku iekšlietu sistēmas darbinieks.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

”Pacēlu dokumentus, izpētīju, un biogrāfija ir ļoti sagrozīta, patiesībā cilvēks ir strādājis GULAGa nometnē, un tas, protams, nebija minēts. Viņš bija pavisam citā gaismā sarakstīts,” norāda Liepiņš, kurš darbojas tā dēvētajā ”Čekas maisu” izpētes komisijā, kur pēta tieši padomju iekšlietu darbinieku biogrāfijas.

Grāmatā par šo laiku teikts, ka Laizāns nosūtīts darbā uz Komsomoļsku pie Amūras, kuru ”cēla ieslodzītie, brīvlīguma pilsoņi, kā arī komjaunieši aktīvisti no visdažādākajiem padomju savienības reģioniem.”

Vēsturnieks uzrakstījis kritisku rakstu, cita starpā, nodēvējot Vladislavu Laizānu par kolaborantu. Tas tika publicēts vairākos medijos. Un neilgi pēc tam Laizāna atraitne Vera un dēls, Ogres domes deputāts Juris Laizāns (Saskaņa) iesūdzēja Liepiņu tiesā, prasot atsaukt, viņuprāt, mirušā tēva godu un cieņu aizskarošās ziņas, kā arī samaksāt kompensācijā katram pa 1000 eiro.

Pats Juris Laizāns uzskata, ka iesūdzot Liepiņu rīkojies cilvēciski un morāli pareizi: ”Es kā dēls, pamatojoties uz mūsu Latvijas Republikas likumiem, aizstāvu savu mirušo tēvu. Gribu pasvītrot – mirušo tēvu, kurš nevar sevi aizstāvēt.”

Finansē dome

Pretrunīgās grāmatas tapšanu ar 1950 eiro finansiāli atbalstījusi Ogres dome. Pašvaldības vadība gan uzstāj, ka šis lēmums neesot bijis saistīts ar faktu, ka grāmatā slavināts domes deputāta tēvs. Pašvaldība jau vairākus gadus rīkojot projektu konkursus, kuros ar 2000 eiro lieliem naudas piešķīrumiem atbalsta ieceres tādās jomās, kā sports, kultūra un izglītība, piemēram, vasaras nometņu rīkošanu. Parasti tiek iesniegti 60 līdz 70 projekti, īpaša komisija izlemj, kuriem no tiem piešķirt finansējumu un atbalstīta tiek vairāk nekā puse. Tā noticis arī šīs grāmatas gadījumā. Turklāt grāmatas autorei Natālijai Ketnerei tas neesot pirmais darbs Ogres novadpētniecībā.

”Protams, projekta konkursā netika iesniegts pilns manuskripts un komisija nelasīja šo saturu. Tomēr pašam vēsturniekam ir jāatbild par faktiem. Mēs nevaram izvērtēt īpaši sarežģītas vēstures situācijas. Bet mēs atbalstam to aktivitāti, ka vietējie vēstures zinātāji raksta par Ogri,” skaidro novada domes priekšsēdētāja vietniece Ineta Tamane.

Turpmāk gan, līdzīgās situācijās, lai izvairītos no strīdiem, pašvaldība sola kā recenzentus piesaistīt novada muzeja speciālistus.

Vaino politiku

Savukārt pati grāmatas autore Natālija Ketnere vēsturnieka Liepiņa pausto kritiku uzskata par politiski motivētu, jo viņš ir partijas ”Vienotība” biedrs.

”Gatis Liepiņš iet pa līķiem priekš savas karjeras. Viņš taču kandidēja uz 12. Saeimu. Un tagad, laikam, raujas pie varas. Visa tā aktivitāte ir tīri politiska,” viņa uzskata.

Liepiņš tikmēr atzīst, ka ir ”Vienotības” biedrs, tomēr noliedz, ka gatavotos kandidēt pašvaldību vēlēšanās Ogres novadā.

Mārtiņš Kaija atklāj, kā mīlestību padarīt mūžīgu

Mārtiņš Kaija atklāj, kā mīlestību padarīt mūžīgu 3

Tetovējumam ne vienmēr jābūt ar dziļu jēgu – pietiek ar to, ka tas labi izskatās uz ādas – , tomēr visai bieži tetovējumi ir cieši saistīti ar mīlestību – kur nu vēl labāku veidu, kā padarīt to mūžīgu un vienmēr paturēt pie sevis! Tetovēšanas mākslinieks Mārtiņš Kaija neatbalsta tikai vienam otra vārda iemūžināšanu uz ādas – kāpēc gan, ja viens tetovējums var izteikt pat tūkstošiem vārdu.

Lasi vēl