Iespējams, Robežsardze vērienīgā konkursā nejēdzīgi pārmaksājusi 100 000 eiro

2 komentāri
Iespējams, Robežsardze vērienīgā konkursā nejēdzīgi pārmaksājusi 100 000 eiro

Uzņēmums Hidrolab pauž sašutumu par Valsts robežsardzes rīkoto iepirkumu, kurā izvēlēts konkurentu piedāvājums, kas ir par 100 000 eiro dārgāks. Turklāt iemesls ir visai prozaisks – sīkas nepilnības divos dokumentos. Robežsardzes priekšnieks atzīst, ka rezultātā izvēlēts dārgākais variants, taču tas bijis krietni augstākā līmenī par zaudējušā uzņēmēja piedāvājumu.

Robežsardze konkursu rīkoja, lai iegādātos ierīces, kas spētu uzrādīt automašīnās noslēptus cilvēkus. Pēdējā laikā nelegālo robežpārkāpēju skaits strauji aug, un šādu iekārtu izvietošana ir paredzēta robežpunktā Vientuļi. Konkursā pieteicās trīs pretendenti, no kuriem viens tika atraidīts. Turklāt, pēc uzņēmēja teiktā, – teju pēdējā brīdī. Romāns Kačkāns, Hidrolab pārstāvis:

Mēs vairākkārt pārjautājām, vai ir nepieciešami kādi labojumi. Divarpus mēnešu laikā netika sniegta atbilde, un tad pēkšņi atnāk atbilde – datums nepareizs un trūkst vienas izziņas.

Tā rezultātā uzvaru konkursā guva konkurenti, kuru piedāvājums bijis par 100 000 eiro dārgāks. Šodien jautājumus par iepirkumu Robežsardzes priekšniekam tikšanās laikā solīja uzdot arī iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis:

Man nav zināms par šo konkursu, tādēļ būs jautājums. Nevar pateikt, vai to rīkoja Nodrošinājumu aģentūra vai Robežsardze, tas ir jautājums, kuru uzdošu.

Tikmēr Robežsardzes priekšnieks telefoniski atzīst, ka lētāko piedāvājumu patiešām nācās noraidīt tieši birokrātisko formalitāšu dēļ. Normunds Garbars, Robežsardzes priekšnieks:

Noraidīšana bija saistīta ar tiešām formālu nolikuma neizpildi, tomēr tādas bija prasības. Šīs iekārtas ir krasi atšķirīgas – pretendents piedāvāja tehniku, kas bija manuāli darbināma, un neļauj izpildīt visus izvirzītos mērķus. Tā mūsu sāpe ir tajā, ka valsts iestādes varētu dažreiz darīt mazliet vairāk nekā likumā ir aprakstīts, ņemot vērā, ka gala rezultātā varētu būt pavisam dažādas summas un izmaksas.

“Hidrolab” pārstāvis gan šo versiju sauc par absurdu:

Kopsummā tehnoloģija ir vienāda – komplektā ir dators un vairāki seismiskie sensori, kuri ir jāuzliek uz automobiļa dažādās vietās. Vadītājam jāizkāpj, auto jābūt izslēgtam. Sensori detektē vibrācijas no cilvēka, dzīvnieka, kurš atrodas paslēpts automobilī. Papētot abu ražotāju produktus, neticu, ka konkurentu piedāvājums ir ”automātisks”, un mūsu ir ”manuāls” . Tagad tā ir tikai atrunāšanās un pilnīga nekompetence.

Jāpiemin, ka vēl nesen savu neapmierinātību ar Garbara darbu pauda Robežsardzes arodbiedrība. Taču dienesta priekšnieks akcentē, ka savu amatu pilda pēc labākās apziņas, un arī iekšlietu ministrs skaidro, ka pašreizējos apstākļos Robežsardze darbojas labi, un pat ārvalstu kolēģi uzteikuši Garbara prasmes.

Video