Iespējams laivot pa Amatu; upēs gaidāms straujš ūdens līmeņa kāpums

Pievienot komentāru
Iespējams laivot pa Amatu; upēs gaidāms straujš ūdens līmeņa kāpums
MĀRTIŅŠ ZILGALVIS, F64

Arī pirms gaidāmā straujā ūdens līmeņa kāpuma Amatā ir pietiekami daudz ūdens sekmīgai laivošanai, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati.

Atbilstoši prognozēm, kas pieejamas Plūdu riska informācijas sistēmā, tuvākajās dienās Amatā pie Melturiem ūdens līmenis sasniegs aptuveni 1,7 metru atzīmi, un tik augsts ūdens līmenis laivotāju iecienītajā upē nav bijis kopš 2017.gada septembra. Nedēļas otrajā pusē ūdens līmenis Amatā kritīsies un, iespējams, noslīdēs zem laivošanai nepieciešamās robežas.

Tuvākajās dienās ūdens līmenis kāps visās upēs, vietām sasniedzot augstāko atzīmi, kāda šajos datumos jebkad novērota. Vietām iespējama palieņu un citu zemāko vietu applūšana, bet nav gaidāmi plaši plūdi.

Lasi vēlVisā Latvijā spēkā dzeltenais brīdinājums: pirmdien gaidāms stiprs lietus

Sagaidāms, ka vismazāk līs Daugavpilī un citviet Latgales dienvidos. Pārējā Latvijā nokrišņu summa kopš lietavu sākuma pagājušās nedēļas nogalē līdz šīs nedēļas vidum sasniegs vidēji 50-80 milimetrus.

Novembra norma jeb vidējais nokrišņu daudzums valstī, kas šajā mēnesī reģistrēts iepriekšējās desmitgadēs, ir 62 milimetri. Turklāt jāņem vērā, ka arī septembrī un oktobrī bija visai daudz nokrišņu, it īpaši Kurzemē un Vidzemē, tādēļ augsne vietām jau ir pārmērīgi mitra.

Visticamāk, šīs nedēļas otrajā pusē nokrišņu būs maz. Nav izslēgta iespēja, ka nedēļas vidū daļu valsts pārklās sniega sega, kas veicinās gaisa temperatūras periodisku noslīdēšanu zem nulles un straujāku lietus uzplūdu atkāpšanos.