Iespēja sajusties atkal kā skolā! Aizvadīts trešais pasaules diktāts latviešu valodā

Komentāri

Sestdien, 7. oktobrī, Rīgā un citviet Latvijā, kā arī tiešsaistē notika trešais pasaules diktāts latviešu valodā.

Diktāts norisinājās plkst. 12, – visās pilsētās un valstīs vienlaikus. To varēja rakstīt ar savu vārdu vai anonīmi. Savu izlaboto darbu katrs dalībnieks saņems individuāli un atzīmes netiks liktas. Rezultāti būs pieejami vietnē “raksti.org”.

Diktāts ir uzdevuma forma, kurā lasītājs, šoreiz Jaunā Rīgas teātra aktrise Guna Zariņa, izteiksmīgi diktē tekstu, bet dalībniekiem tas jāuzraksta, ievērojot pareizrakstību un interpunkciju. It kā ļoti vienkārši, bet līdzšinējo Vispasaules diktātu latviešu valodā statistika nav iepriecinoša, – pērn no aptuveni 800 dalībnieku tikai divi bija spējuši visu uzrakstīt perfekti.

Anna
Vispasaules diktāta latviešu valodā dalībniece

Es eju devītajā klasē un man būs jāraksta lielais valsts darbs latviešu valodā. Es izdomāju, ka šādi es varētu pagatavoties un pēc tam pati izprast kļūdas, un lai būtu labāk.

Vispasaules diktāta latviešu valodā lielākā daļa klātienes dalībnieku ir tādi, kuriem skolas gadi sen kā aiz muguras, un līdz ar to daļēji jau ir aizmirsti latviešu valodas gramatikas likumi. Tāpat diktāts ir kā auksta ūdens šalts apziņai, – ikdienas komunicēšana digitāli ir novārtā atstājusi arī rokrakstu.

Vineta
Vispasaules diktāta latviešu valodā dalībniece

Pagājušajā gadā es arī biju un šogad pierunāju savu meitu nākt līdzi. Pērn bija kļūdas – tādas, kurām nevajadzētu būt.

Maija
Vispasaules diktāta latviešu valodā dalībniece

Kopš skolas beigšanas daudzi gadi pagājuši, un diktāts arī sen nav rakstīts. Jāpamēģina.

Diktāta vairums rakstītāju atzina, – lielākās problēmas sagādā neziņa vai šaubas, kur tieši liekami ir komati, kā atpazīt divdabju teicienus un iespraudumus. Pirms nākšanas uz diktātu, dalībnieki atkārtojuši gramatiku, tostarp, lai neiekristu uz pavisam vienkāršām kļūdām, – priedēkļiem, dubultajiem līdzskaņiem un kā atdalīt tiešo runu.

Diktātu sestdien 260 cilvēku uzrakstīja ne tikai klātienē Rīgā, Liepājā, Daugavpilī, Ventspilī, Rēzeknē un Valmierā, bet arī tiešsaistē 601 cilvēks visā pasaulē, jo diktāta video lasījumu tiešraidē translēja internetā.

Sarmīte Ruža
Vispasaules diktāta latviešu valodā līdzorganizētāja

Šodien cilvēki ir rakstījuši Austrālijā, ASV, arī Šanhajā, kur cilvēki cēlušies naktī augšā vai agri no rīta, atkarībā no laika joslām. Tāpēc negribu dzirdēt no latviešiem, – nu es nevaru, man 12 ir jāiet pie friziera.

Tā kā diktāts bija stundu garš un dalībnieki 860, darbi izlaboti būs pēc mēneša. Tad arī diktāta rakstītāji uzzinās savas kļūdas.

Latviešu valodā visprasmīgākie šogad tiks arī pie balvām – grāmatām un teātra biļetēm.

Lasi vēl