Ieskaties pagātnē: vēsturiski foto, kuros iemūžināta senā Latvija

0 Komentāru
Ieskaties pagātnē: vēsturiski foto, kuros iemūžināta senā Latvija
Bauskas pils celta Livonijas ordeņa mestra Heidenreiha Finkes fon Overberga valdīšanas laikā no 1439. gada līdz 1450. gadam. (Attēls no Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas kolekcijas ”Zudusī Latvija”.)

Gadiem ejot, Latvijas kultūrainava piedzīvojusi būtiskas izmaiņas. Līdz mūsdienām nav saglabājušies daudzi dabas, vēstures, mākslas un arhitektūras objekti, tostarp arī saimnieciskās un sabiedriskās būves, tā vēsta Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas projekts “Zudusī Latvija”.

Kā skaidrots projekta “Zudusī Latvija” mājaslapā, abu Pasaules karu laikā, kā arī padomju un vācu okupācijas gados Latvijas kultūras mantojums smagi cietis. Tāpat ne mazums nozīmīgu objektu ir gājuši bojā cilvēku saimnieciskās darbības dēļ un apdraudēti arī šodien.

Apvienojot unikālu informāciju par zudušām un izmaiņu skartām Latvijas kultūrvēsturiskām vērtībām, izveidots Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas projekts “Zudusī Latvija”.

Ar dažiem Latvijas ainavas un arhitektūras kādreizējiem skatiem “Zudusī Latvija” padalījās arī ar portālu Skaties.lv.

“Zudusī Latvija” aicina ikvienu iesaistīties, papildinot objektu aprakstus, kā arī iesūtot jaunus attēlus un fotogrāfijas. Projektu veido Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Latvijas atmiņas institūcijām – bibliotēkām, muzejiem, kultūras mantojuma aizsardzības un saglabāšanas organizācijām, kā arī ar privātpersonām.

“Zudusī Latvija” Latvijas Nacionālajai bibliotēkai ir pirmā šāda mēroga digitālās bibliotēkas pieredze.

Varenas kupenas un bargs aukstums – skaties šeit vēsturiskus foto, kā ziema kādreiz stindzinājusi Latviju! 

Fotostāsts: kā tagad izskatās viena no Latvijas pilsētām, kas pagājušajā gadsimtā pamatīgi izdega

Salīdzinājumā ar citām Latvijas pilsētām Valmierai ar vēsturiskās apbūves saglabāšanu līdz mūsdienām nav paveicies. Kā liecina vēstures liecības, Otrā pasaules kara izskaņā – 1944. septembrī – pamatīgi tika iznīcināta pilsētas centra apbūve. Tolaik ugunsgrēkā pilnīgi vai daļēji gāja bojā trešā daļa pilsētas apbūves.

Pēc Otrā pasaules kara Valmierā prioritāte bijusi pilsētas atjaunošana un drupu novākšana. Pēckara gados Valmieras centrālā daļa tika uzcelta no jauna, un visā pēckara laikā Valmiera ir rajona centrs. Vienu no nopostītajām ēku tomēr atjaunoja, – tā saucamo “Dūņa namu”.
0 Komentāru