Komentāri

Galīgajam lasījumam Saeimā tuvojas daudz pārspriestais Veselības aprūpes finansēšanas likums, kurš, kā zināms, radikāli mainīs noteikumus medicīnā. Valsts apmaksāti pakalpojumi pilnā apjomā turpmāk būs pieejami tikai apdrošinātajiem – proti, tiem, kas maksā sociālo nodokli, kā arī vairākām mazāk aizsargātām sabiedrības grupām.

Saeimas Sociālo lietu komisija pirms trešā lasījuma vēlreiz pārskatīja veselības finansēšanas likumu – regulējumu, kas noteiks valsts obligāto apdrošināšanu.

Daļai iedzīvotāju, kas strādā ierastajā nodokļu režīmā, šīs izmaiņas, visticamāk, paslīdēs garām nemanītas, jo viņi tiks apdrošināti automātiski. Tomēr tie, kuri nemaksā minimālo sociālo nodokli, par savu veselības apdrošināšanu vajadzēs maksāt pašiem.

Likumprojektā jau iepriekš bija noteikts, ka valsts parūpēsies par tādām mazāk aizsargātajām grupām kā bērni,pensionāri,bezdarbnieki,pensionāri, pirmās, otrās grupas invalīdi, audžuvecāki un citi.

Tomēr bažas ir par 3. grupas invalīdiem. Pašreizējā redakcijā šie cilvēki nav atbrīvoti no apdrošināšanas iemaksām, taču tiesībsargs uzstāj, ka likumā vajadzētu iekļaut arī šo grupu.

Komisija sliecas atbalstīt šo priekšlikumu, taču tā apstiprināšanu atlika uz nākamo sēdi, lai vispirms izrēķinātu, cik valstij izmaksātu šāda atkāpe. Savukārt uzreiz tika atbalstīts ierosinājums valstij apdrošināt vienu no vecākiem, kurš audzina bērnu līdz 7 gadiem vai vismaz trīs bērnus vecumā līdz 15 gadiem.

Šis sākotnēji strīdīgais likumprojekts Saeimas komisijā ir krietni pārlabots – salīdzinot ar Ministru kabineta iesniegto likumprojektu, no 15 pantiem nav mainīts tikai viens.

Netika atbalstīta ideja samazināt iemaksu tiem cilvēkiem, par kuriem netiek veiktas sociālās iemaksas – tiesībsargs rosināja noteikt, ka šīs iemaksas apmērs ir 1% no minimālās algas un nepieaug turpmākajos gados, taču deputāti norādīja, ka šis likums ir kā rīks pārliecināt nemaksātājus tomēr sociālās iemaksas veikt, tāpēc iemaksu apmērs no 1% pieaugs līdz  5% līdz 2020.gadam.

Romualds Ražuks
SAEIMAS DEPUTĀTS (VIENOTĪBA)

2018. gads ir pārejas gads. Sankcijas nebūs, grozos pakalpojumus nesadalīsim. Skaitīsimies, kā ienāk nauda, kā cilvēki apdrošinās. Noteikti būs korekcijas, izejot no reālās pieredzes 2018. gadā.

Tiem, kuriem būs jāmaksā pašiem iemaksas apdrošināšanai, nākamgad jārēķinās ar 4, 30 eiro mēnesī, aiznākamgad gandrīz 13 eiro, bet 2020. gadā – 21,50 eiro mēnesī.

Lasi vēl