Iekārtas gaisa kvalitātes noteikšanai skolās nonāks, sākot ar novembri

1 komentārs

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) gaisa kvalitātes noteikšanai skolās iepirks ogļskābās gāzes (CO2) mērierīces, kas tajās varētu nonākt, sākot ar novembri, vēsta TV3 ziņu raidījums “900 sekundes”.

Rīgas Valda zālīša sākumskolā (RVZS) jau trešo vasaru notiek iekštelpu remonts. Visās mācību klašu telpās ir ierīkota arī ventilācijas sistēma.

Direktores vietniece norāda, ka viņu skola atrodas senā ēkā un tāpēc ventilāciju noteikti bija jāuzlabo. Mācību stundu laikā svaigs gaiss ir ļoti svarīgs. Tagad ir ierīkotas gan ieplūstošā gaisa, gan arī izejošā gaisa caurules.

Kristīne Ābola, RVZS direktores vietniece saimnieciskajā darbā

“Remontdarbu ietvaros, ventilācija ir viena no sastāvdaļām. Viņa ir nepieciešama, lai telpa tiktu ventilēta, lai būtu svaigs gaiss ne tikai ar logu vēdināšanu, bet arī ar ventilāciju.”

Ziemas laikā logus ilgstoši atvērtus atstāt nedrīkst, tāpēc uz starpbrīžu vēdināšanu vien paļauties nav iespējas.

Pasaules Veselības organizācijas ieteicamais izelpotās ogļskābās gāzes koncentrācija telpās nedrīkst pārsniegt 1000 ppm vienības. Tomēr, kā liecina veselības inspekcijas veikts pētījums, vairumā skolu noteiktais līmenis tiek pārsniegts un atsevišķās mācību iestādēs pat vairāk nekā divas reizes. Tā mērīšanai nepieciešama iekārta.

Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvis norāda, ka veiktais pētījums apliecina – co2 līmenis skolās jāmēra ikdienā. Ministrija līdz šī mēneša noslēgumam plāno izsludināt konkursu par ogļskābās gāzes līmeņa mērierīču iepirkumu Latvijas skolām.

Jānis Ozols – IZM ministres padomnieks

“Interese par šo iepirkumu ir liela un mēs cenšamies aptvert, izrunāt ar visiem nozarē pārstāvētajiem un speciālistiem, kas ir ar akadēmiskām zināšanām.”

Paredzams, ka iepirktās co2 mērierīces vēlāk būs iespēja salāgot ar skolas ventilācijas sistēmu. Kad mēriekārtas ikdienā atgādinās par slikto gaisa kvalitāti, ministrijā paredz, ka skolas vadība veiks uzlabojumus.

Mediķi norāda, ka labi ventilētās telpās skolēni varēs labāk apgūt mācību vielu. Pareiza gaisa ventilācija arī mazina Covid-19 inficēšanās draudus.

1 komentārs