Iedzīvotājus aicina vairāk iesaistīties balto stārķu izmitināšanā

0 Komentāru

Ornitologi brīdina, ka mums pamazām jāpierod pie domas, ka stārķiem nākotnē vajadzēs vairāk cilvēku palīdzību. Runa ir par skaisto putnu ligzdošanas vietām. Tās šobrīd pamatā ir elektrības stabu gali. Taču tuvākajā nākotnē šie stabi no Latvijas ainavas pazudīs. Tāpēc palīgā stārķiem būs jānāk lauku māju saimniekiem, stāsta TV3 Ziņas.

Elektrības stabi pamazām pazūd no Latvijas ainavas, pazūdot arī tik populārajai stārķu ligzdošanas vietai. Tāpēc cilvēkus aicina nākt svēteļiem palīgā un ierādīt mākslīgās ligzdošanas pamatnes.

Elektrības staba galā dzīvojošais stārķu pāris, ko skatītāji visai tematiski iesauca par Voltu un Fāzi, nu jau devies uz siltajām zemēm, bet šosezon ligzdā notiekošais kļuva par īstu interneta sensāciju.

Mazuļu šķilšanās, ikdienas sadzīve un čūsku tiesāšana, pie viena kliedējot mītu, ka stārķu pamatbarība ir vardes, tiešsaistes kameras kadri noskatīti 350 000 reižu. Visiem par lielu vilšanos un pat rūdītiem ornitologiem par pārsteigumu, ģimenes idille aprāvās skaudri, ierodoties svešai mātītei un mazuļus gluži vienkārši pārmetot pār ligzdas malu.

”Tas, ka izmet mazuļus, nav retums, bet kas un kāpēc to dara, mēs nezinām un neredzam. Šis parādīja, kā tas notiek. Tā daba ir skarba. Izdzīvo labākie no labākajiem. Un tie, kas tiek līdz ligzdošanai, ir superputni,” norāda Latvijas Ornitoloģijas biedrības Baltā stārķa monitoringa vadītāja Māra Janaus.

Tomēr arī superputniem ir vajadzīga palīdzība.

“Sadales tīkls” pamazām atsakās no gaisvadu līnijām, kā rezultātā tik ierastie elektrības stabi no Latvijas ainavas pazudīs. Lai arī balto stārķu populācija ne tuvu nav apdraudēta, tieši pretēji – dabas draugi satraucas, kur tie turpmāk ligzdos. Šobrīd absolūtais vairums, 80% stārķu, apmetušies stabu galos, lai gan vēl tikai 1970. gados tur ligzdoja vien 1%.

Stārķiem palīgā vienmēr nākuši cilvēki, ierīkojot ligzdošanai piemērotas vietas savās piemāju teritorijās. Ne velti baltie skaistuļi saukti par svēteļiem.

Uz to ornitologi cilvēkus mudina arī šobrīd, vienlaikus gan brīdinot, ka tas neesot gluži tas pats, kas uzlikt strazdu būrīti. Veidota no zariem, kas laika gaitā satrūdējuši un piesūkušies ar ūdeni, lielo putnu ligzda var svērt pat līdz tonnai, tāpēc svarīgi atrast pamatu, kas spēj šādu smagumu izturēt.

”Var domāt par koku, kam izzāģē galotni, lai stārķis var ielidot. Var domāt par ēkas jumtu, kur uzliek īpašu striķi, uz kura stārķis veido ligzdu. Ir speciālas mākslīgas konstrukcijas, bet bez smagās tehnikas tās uzstādīt nevar. Varianti ir dažādi, vajag tikai vietu, kur to darīt,” skaidro Latvijas Dabas fonda projektu vadītājs un ornitologs Jānis Ķuze.

“Sadales tīkla” veiktā aptauja atklāj pozitīvu tendenci – puse aptaujāto būtu gatavi ierādīt stārķiem dzīvesvietu savu īpašumu teritorijās. 5% to jau dara.

Tiesa, arī paši putnu mīļi neiesaka stārķim atvēlēt gluži sētas vidu. Tas ir liels, daudz ēd un arī ”šmuce” ap tā ligzdu ir pamatīga. Bet kādā attālākā īpašuma nostūrī katrai lauku mājai pa stārķu ģimenei piestāvētu.

0 Komentāru