Iedzīvotājiem ir “Tiesības būt aizmirstiem” – varēs pieprasīt, lai uzņēmumi dzēš ievāktos datus

0 Komentāru
Iedzīvotājiem ir “Tiesības būt aizmirstiem” – varēs pieprasīt, lai uzņēmumi dzēš ievāktos datus

Ir reizes, kad labāk būt aizmirstam. Tā varētu raksturot tādus gadījumus, kad kaut kur internetā vai arī kādam uzņēmumam ir pārlieku daudz informācijas par mums. Latvijā tiek sākta Eiropas Savienības regulas ieviešana, kas plašāk zināma ar nosaukumu – ”Tiesības tikt aizmirstam”.

Informācija par katru no mums ir daudziem – lielveikaliem, bankām, mārketinga kompānijām taksometru kompānijām un, protams, arī internetā. Pirmkārt, jau ir grūti izsekot to, kas par mums ir zināms citiem, norāda juriste Liene Cakare.

Ekrānuzņēmumi

Bieži vien ziņas par sevi sniedzam, pat neiedziļinoties, kāds uzņēmums mums piedāvā, piemēram, atlaižu karti, un mēs nereti neizlasot aizpildām anketu un parakstāmies.

Tādējādi uzņēmums ir izvilinājis mūsu piekrišanu, kas ir viens no datu ievākšanas pamatojumiem, tāpat informāciju par mums drīkst apkopot, ja to paredz likums, tāpat uzņēmums, piemēram, mūsu darba devējs vai banka, drīkst iegūt informāciju savu interešu aizstāvēšanai.

Tomēr, tas, cik tālu sniedzas uzņēmuma intereses, likumā ir atstāts uz paša komersanta, ja tā drīkst teikt – sirdsapziņas, norāda datu aizsardzības asociācijas pārstāvis Ivo Krievs. “Likums nepasaka, kas tās likumiskās intereses ir, un tad ir jābalansē tās, pašam jāizvērtē, vai tas aizskārums personai nebūs lielāks nekā manas intereses, un šis ir nu vēl tādos autiņos, diemžēl, bet atbildība ir uz pašu uzņēmumu. Pārkāpuma vēl nav, līdz kamēr tas nav izvērtēts, bet par katru var tikt uzsākta tā izvērtēšana,” viņš skaidro.

Visbiežāk komercuzņēmumi mūsu datus iegūst mārketinga jeb reklāmas nolūkos, tādējādi informācija kļūst par iekārojamu produktu vai preci, kas noder uzņēmuma peļņas kāpināšanai. Līdz šim gan Latvijā nav atklāti gadījumi, kad mārketinga kompānijas neatļauti nodod vai pat pārdod tālāk ziņas par klientiem, taču tas nenozīmē, ka tādi gadījumi nav bijuši.

Jaunā Eiropas Savienības regula datu kontroli padarīs stingrāku. Tiesības tikt aizmirstam nosaka, ka personas datu izmantošana jādzēš, ja tie iegūti bez piekrišanas, ja dati bija nepieciešami tikai kāda viena līguma izpildei, piemēram, tā ir cilvēka adrese preces piegādei, arī ja vienkārši lūdzat tos dzēst, vēl arī ja tie iegūti, kad bijāt nepilngadīgs.

Tieslietu ministrijas pārstāve Jekaterina Macuka norāda, ka uzņēmumiem būs pienākums dzēst datus neatgriezeniski. Tāpat būs iespēja lūgt dzēst datus no interneta meklētājiem, taču, tad savs lūgums būs jāpamato, interneta kompānija varēs arī atteikt dzēst, ja tam nebūs pietiekama pamatojuma. Pilnībā jaunā regula stāsies spēkā nākamā gada pavasarī.

Video

0 Komentāru