Iedzīvotāji var sākt brīvprātīgi lietot oficiālo e-adresi

0 Komentāru

Iedzīvotāji no 2. janvāra brīvprātīgi var sākt lietot oficiālās elektroniskās adreses sistēmu. Tās ieviesēji sola, ka jauninājuma galvenā priekšrocība būs mobilitāte, jo ziņas no valsts un pašvaldību iestādēm varēs saņemt jebkurā laikā un vietā, turklāt sistēma ir droša un visi dokumenti tiek uzglabāti piecus gadus.

Elektroniskās adreses jeb e-adreses sistēmu jau pērn sāka pakāpeniski lietot dažādas valsts iestādes, ministrijas un to pakļautībā esošas iestādes. No 2. janvāra šī sistēma kļuvusi pieejama ikvienam iedzīvotājam, tostarp gan privātpersonām, gan juridiskām personām.

Gatis Ozols
VARAM Elektronisko pakalpojumu nodaļas vadītājs

Tas nozīmē, ka iedzīvotājs var aktivizēt vēlmi sazināties ar valsti tikai elektroniskā veidā. Aktivizējot oficiālo elektronisko adresi, jums portālā “latvija.lv” tiek izveidots drošs konts, kur jūs saņemsiet visu oficiālo saziņu, ko jums varētu sūtīt gan valsts, gan pašvaldību iestādes.

E-adreses aktivizācija nozīmē to, ka turpmāk visas ziņas tiks saņemtas elektroniski, bet uz pastkastīti oficiālas vēstules vairs nepienāks. Tas attiecas, piemēram, arī uz tiesas pavēstēm vai informāciju par balsošanas iecirkņiem, tuvojoties vēlēšanām. Vienlaikus jāatzīmē, ka e-adrese nenozīmē oficiāla personas e-pasta izveidi. Tas drīzāk jāuztver kā drošs konts valsts portālā “latvija.lv”, kur turpmāk varēs saņemt visu informāciju no valsts un pašvaldībām un turpināt elektronisko saziņu, ja nepieciešams. Lai e-adresi aktivizētu un sāktu lietot, nepieciešams kāds no elektroniskās identifikācijas līdzekļiem.

“Viens ir, izmantojot karti, otrs ir, izmantojot e-parakstu “Mobile”, kas ir analogs banku autentifikācijai, izmantojot mobilos telefonus. Var ieiet “latvija.lv”, uzspiest uz “mana darba vieta” un autentificēties, izmantojot vienu no šiem veidiem,” norāda Valsts reģionālās attīstības aģentūras direktora vietnieks Edgars Cīrulis.

Identifikācijas kartes lietošanai nepieciešams kartes lasītājs, savukārt mobilo e-parakstu var aktivizēt vietnē “eparaksts.lv”. Valsts reģionālās attīstības aģentūra paredz, ka vispirms sistēmai pievienosies aktīvi interneta lietotāji un jauni cilvēki, tomēr ar laiku to varētu izmantot arvien plašāks iedzīvotāju loks, īpaši – drošības dēļ.

“Par drošību domāts visos līmeņos – gan infrastruktūras, gan tīkla līmenī – dati tiek šifrēti, no sūtītāja līdz saņēmējam neviens tiem datiem piekļūt nevar, nevar izlasīt, par to ir domāts ļoti nopietni,” turpina Cīrulis.

Kopumā elektronisko saziņu varēs uzturēt ar aptuveni 3000 dažādām iestādēm, un Vides ministrija lēš, ka ar šīs sistēmas palīdzību nākotnē 90% dokumentu aprites varētu pārvērst elektroniskā formātā un tas ietaupītu ap 1,4 miljoniem eiro gadā.

Pagaidām e-adreses izmantošana ir brīvprātīga. Tomēr no nākamā gada tā kļūs obligāta uzņēmumiem un rezerves karavīriem, juridiskām privātpersonām, piemēram, biedrībām, nodibinājumiem un arodbiedrībām, kā arī tiesām, zvērinātiem tiesu izpildītājiem, kā arī maksātnespējas procesa administratoriem.

0 Komentāru