Iedzīvotāji aicināti balsot par topošo “Rail Baltica” staciju nosaukumiem

27 komentāri
Iedzīvotāji aicināti balsot par topošo “Rail Baltica” staciju nosaukumiem
Attēlam ir ilustratīva nozīme. (DMITRIJS SUĻŽICS, F64)

Turpinoties vērienīgajiem dzelzceļa “Rail Baltica” būvniecības darbiem, kāda svarīga lēmuma pieņemšanā aicina iesaistīties arī iedzīvotājus. Vietām, kur pēc dažiem gadiem apstāsies “Rail Baltica” reģionālie vilcieni, tapuši staciju nosaukumu varianti. Un kurš no tiem būtu piemērotākais, tagad nodots iedzīvotāju balsojumam, vēsta TV3 Ziņas.

Oltuži, Ķeizarsils, Mūsa, Kalnciema tilts un vēl daudz citu variantu. Kopumā “Rail Baltica” dzelzceļa trasē taps 17 jaunas stacijas un pieturvietas. Konkrētas vietas, kur tās atradīsies, ir jau zināms, tagad atlicis izdomāt arī topošo staciju un pieturvietu nosaukumus.

Šobrīd visām stacijām, kur “Rail Baltica” reģionālie vilcieni pieturēs, izstrādāti nosaukumu pamata varianti. Par tiem ikviens līdz mēneša beigām var nobalsot Eiropas Dzelzceļa līnijas mājaslapā. Turpat iedzīvotāji aicināti iesniegt savas idejas par piemērotākajiem staciju nosaukumiem.

Vita Strautniece
Staciju nosaukumu darba grupas eksperte

“Ir jāizvēlas pēc iespējas īsus nosaukumus, tādus, kas raksturo šo vietu, kur atrodas stacija vai kādas lielākas apdzīvotas vietas tuvums, kāds dabas objekta tuvums un nepieciešams izvairīties no komerciāliem nosaukumiem.”

Ekspertu grupa savās idejās vadījusies pēc vēstures, ģeogrāfijas un lingvistikas aspektiem. Tā, piemēram, balsojumam nodoti varianti, ka staciju pie Tūjas varētu saukt par Oltužiem, kas ir tuvākais ciemats topošajai pieturvietai, vai Vidzemes jūrmalu. Staciju pie Salacgrīvas varētu dēvēt par Salacu, bet pieturu Torņakalnā par zīmīgāko objektu apkaimē –  Nacionālo bibliotēku.

Varis Lāzo
aptaujas veidotājs

“Kopā ar ekspertu grupu apkoposim šos rezultātus, kā iedzīvotāji ir vērtējuši jau piedāvātos nosaukumus un skatīsimies, kas vēl nācis klāt. Mēs ceram uz iedzīvotāju atsaucību ar saviem nosaukumiem, jo ekspertu grupas ir strādājušas, bet vienmēr ir kaut kas palicis aiz kadra.”

Eksperti uzsver, ka nosaukumam jābūt pārdomātam un skaidri saprotamam arī ārzemniekiem. Jāņem vērā arī tas, ka dotais nosaukums stacijas vārdu nesīs gadiem ilgi.

Tālis Linkaits
Satiksmes ministrs, JKP

“Tas ir tāpat kā cilvēkam – kādu vārdu mēs iedosim, tādu dzīvi viņš dzīvos. Un šīs pieturvietas, stacijas, kā mēs zinām no vēstures, saglabājas gadu desmitus vai pat simtus.”

“Rail Baltica” būvniecību cer paveikt līdz 2026. gadam, kad jaunā dzelzceļa līnija savienosies ne tikai ar Baltijas valstīm, bet visu Eiropu.

27 komentāri