Iedzīvotāji labprāt izmanto bezmaksas veselības veicināšanas nodarbības

0 Komentāru

Latvijā aizvien pārāk daudz cilvēku nomirst pāragri tikai tāpēc, ka nevērīgi attiecas pret savu ķermeni – nekustas, neēd pilnvērtīgu pārtiku un laikus neapmeklē ārstu.

Cilvēku paradumu mainīšanā ieguldīti arī visai prāvi Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļi. Tie dod iespēju, piemēram, bez maksas apmeklēt vingrošanas nodarbības.

Četras reizes nedēļā jelgavniekiem dota iespēja bezmaksas nākt vingrot – trenēties mierīgajos līdzsvara treniņos vai aktīvajos kardio vingrinājumos. Šī ir tikai daļa no plašāka treniņu klāsta, no kā katrs var izvēlēties sev piemērotāko, piemēram, nūjošanu, vingrošanu grūtniecēm, nodarbības ar bērniem.

Jelgava ir viena 96 pašvaldībām, kas iesaistījušās veselības veicināšanas programmā, ko īsteno valsts kopā ar Eiropas Sociālā fonda līdzfinansējumu, lai mudinātu iedzīvotājus dzīvot veselīgāk. Latvijā joprojām visbiežākais nāves iemesls ir sirds un asinsvadu slimības, ko nereti ierosina mazkustīgums un neveselīgs dzīves veids. Tāpēc ar dažādiem bezmaksas pasākumiem iecerēt mainīt iedzīvotāju ikdienas paradumus – bez fiziskām aktivitātēm notiek arī nodarbības, kā lēti pagatavot veselīgu, sabalansētu maltīti, izmantojot sezonālos produktus.

Karolīna Lankovska
Veselības veicināšanas projekta koordinatore Jelgavā

Mēs šogad uzsākām izglītojošu programmu skolēniem – veselības laboratoriju. Bērni var nākt mācīties par dažādām veselības tēmām, par atkarību profilaksi, par seksuālo veselību, par veselīgu uzturu, par ņirgāšanās profilaksi, garīgo veselību. Mēs varam novērtēt to, ka mainīsies paradumi, bet veselības rādītājiem efekts nebūs tik ātrs. Pētījumos ir pierādīts, ka efekts ir un tās ir jomas, uz kurām ir jāstrādā. Veselīgs uzturs, fiziskā aktivitāte, atkarību profilakse, garīgā veselība ir stūrakmeņi, uz kuriem balstāmies, lai iedzīvotāji kļūtu veselāki.

Jelgavnieki kuplā skaitā izmanto visu piedāvāto – pieraksti esot pilni jau līdz gada beigām. Fizkultūras grupās vietas pietiek visiem gribētājiem.

Tatjana Gorbatko
trenere

Katram pietiek ar kvadrātmetriņu, kur var izpildīt vingrinājumus. Kustības ķermenim, kājām, rokām. Es cenšos taisīt vairāk funkcionālus vingrojumus, lai stundas laikā varam vairāk muskuļus noslogot, lai visi jūt starpību starp parastu vingrošanu un kas notiek šeit.

Vieni nāk izkustēties, citi panākt labus fitnesa rezultātus. Visi novērtē, ka nodarbības ir par velti, jo ne visiem sporta klubu abonements ir pa kabatai, taču vēlme ir vingrot.

“Ja cilvēks nedzīvo viens, uzreiz 10 līdz 15 eiro. Reti, kurš var atļauties. Šajā projektā nāk ar bērniem, vīrs ar sievu, omītes arī klāt. Ārā treniņi ir laukumā, kur ir bērnu laukumi. Kas ar ratiem pastaigājas, bērni uz šūpolēm šūpojas, katram ir ko darīt,” min Gorbatko.

Katra pašvaldība no Veselības ministrijas saņem vadlīnijas, kas noteikti iedzīvotājiem jāpiedāvā, taču konkrētas aktivitātes izdomā vietvara – katrā novadā tās tiek pielāgotas iedzīvotāju vajadzībām un interesēm. Piemēram, novados notiek arī zīdīšanas nodarbības, īpaši treniņi cilvēkiem ar kustību traucējumiem, smēķēšanas atmešanas grupas un citas.

Vēl līdz 2022. gadam Latvijā turpināsies šāda veida bezmaksas nodarbības dažādām vecuma grupām. Tam, lai iedzīvotāji kļūtu kustīgāki un veselīgāki, atvēlēti nepilni 17 miljoni eiro.
0 Komentāru