Iedzīvotāji iebilst pret Rīgas TEC-1 ēkas nojaukšanu

Komentāri

Aktīvi čiekurkalnieši apņēmušies nosargāt vēsturisko Rīgas TEC-1 ēku, kuru nojaukt plāno “Latvenergo”. Čiekurkalna attīstības biedrība uzskata, ka ēka ir saglabājams industriālais mantojums, kam vajadzētu piešķirt otru dzīvi. “Latvenergo” gan neredz iespēju šādam scenārijam.

Ēka atrodoties slēgtā teritorijā, un, pat ja to atjaunos, cilvēkiem tā nebūtu pieejama. Rīgas pirmā termoelektrocentrāle jeb TEC-1 Čiekurkalnā celta pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados, bet jau 12 gadus ir dīkstāvē – blakus uzcelta jauna stacija un vecais komplekss vairs netiek izmantots. Šā iemesla dēļ “Latvenergo” lēmis seno ķieģeļu celtni nojaukt, kam kategoriski iebilst Čiekurkalna iedzīvotāji, sakot, ka pēckara Staļina laika būve ir industriālais mantojums, turklāt zīmīgs rajona ainavas sastāvdaļa.

”Mūsu uzskatam piekrīt arhitekti Zaiga Gaile un Pēteris Blūms, kuru viedoklim ir nozīme. Gribam, lai TEC paliek Čiekurkalnā,” norāda Čiekurkalna Attīstības biedrības pārstāvis Kaspars Spunde.

Foto: F64

Čiekurkalna attīstības biedrība redz citu iespēju – pārveidot ēku citam nolūkam. Pasaulē jau ir vairāki piemēri, kad industriālas ēkas tiek pārveidotas par biroju telpām vai mākslas centriem, un līdzīgi varētu rīkoties TEC ēkā. Īpašnieks – “Latvenergo” – šādu attīstību nesaredz. Tā kā ēka celta bez siltumapkures, ilgstošie neapsildītie gadi kaitējuši būvkonstrukcijām un ēka jau kļuvusi dzīvībai bīstama.

”Teritorija ir slēgta, jo te ir ģenerējošās jaudas un cilvēki no ielas netiek iekšā. Pēc Rīgas teritoriālā plānojuma mēs nedrīkstam rīkot masu pasākumus. Mēs neatradām citu risinājumu,” skaidro A/S ”Latvenergo” valdes loceklis Guntis Stafeckis.

Rīgas pirmā termoelektrocentrāle nav iekļauta Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, bet Čiekurkalna attīstības biedrība cer panākt pretējo, jo arvien biežāk arī padomju laika būves sāk novērtēt kā sava laika liecību. Inspekcijā TV3 Ziņām pauda, ka 17. maijā gaidāma kopēja tikšanās, pēc kuras inspekcija lems, vai TEC ir vai nav saglabājams.

Lasi vēl