Iedvesmojošs stāsts no Valkas puses: 24 gadus vecais Kristaps atzīts par labāko jauno lauksaimnieku Latvijā

5 komentāri

Par labāko jauno lauksaimnieku Latvijā šogad atzīts 24 gadus vecais Kristaps Sula – pirms trijiem gadiem viņš no vecātēva pārņēma saimniecību ”Lejasciņi”. Kristapam palīdz viņa jaunākais brālis, kurš vēl ir students.

Kamēr citi bērni rotaļājušies ar mašīnām, Kristaps kopā ar vectēvu stundām ilgi pa laukiem braucis ar traktoru. Tādēļ tikai likumsakarīgi, ka tagad 24 gadus vecais jaunietis ir no vectēva pārņemtās zemnieku saimniecības ”Lejasciņi” vadītājs. Pienākumus viņš pārņēma jau pirms trim gadiem, pats vēl būdams students.

Darbs laukos puisim patīk, un tur viņš arī palicis, bet ne tikai ģimenes dēļ. Nepieciešamība pēc graudaugiem būšot vienmēr, taču tikt laikam līdzi, investēt jaunā tehnikā un ļauties dažādiem eksperimentiem ne visiem pietiek uzņēmības un dūšas.

“Potenciāls ir. Attīstības iespējas arī ir. Tas, ka pasaka – esmu lauksaimnieks – nenozīmē, ka ir 1000 hektāri. Ir ļoti labi veiksmes stāsti, kad cilvēks pat hektāra apjomā ir atradis nišas produktu un attīstās. Galvenais, kas mūsdienās trūkst, tā ir uzņēmība. Jo viegli tas nav. Grūtības ir, bet ja ir uzņēmība un liela pacietība, tad viss ir iespējams,” stāsta Kristaps.

50 hektāru vietā, ar kuriem ”Lejasciņu” darbību 1992. gadā sāka Kristapa vectēvs Vilis, pašlaik puisis jau pārvalda vairāk nekā 400 hektārus lielo graudaugu saimniecību un kopj arī aptuveni 140 hektārus meža. Ieguvis lauksaimniecības uzņēmuma vadītāja izglītību, Kristaps redz, kā attīstīt saimniecību. Grūtākais esot birokrātija, bet arī tas viņam nav šķērslis. Turklāt viņam ir iespējami labākais atbalsts – jaunākais brālis Ģirts, kurš šobrīd apgūst lauksaimniecības inženiera zinības. Abi brāļi ir kā roka ar cimdu.

“Tas ir viens no fenomeniem. Lad bijām mazi mēs ar brāli tā baigi nekāvāmies, nekas tāds nebija, jo mums kaut kā tā sanāk, labi sastrādājamies. Un mums saskan tās domas, idejas un vīzijas. Līdz ar to, ja ir kaut kas kopīgs, tad nav arī, par ko strīdēties. Piemēram, ja Kristaps viens pats mēģinātu visu paspēt, tad tam visam darbam izkristu viens posms,” teic Ģirts.

Šķiet ne tikai iemaņas, bet arī mīlestība pret laukiem abiem puišiem ielikta jau šūpulī. Studiju dēļ abi dzīvojuši dažādās pilsētās, taču ātri vien viņus pārņēmušas ilgas pēc mājām un kārtīgiem lauku darbiem.

Par dzīves dāvātajām iespējām brāļi ir pateicīgi vecākiem, bet visvairāk opītim Vilim, kas, kā paši saka, ir ne vien drosmīgs, lai uzticētu darbus jaunekļiem, bet gana ķerts, lai vispār strādātu lauksaimniecībā. Arī par šogad saņemto ”Sējēja” balvu Kristaps lielāko paldies visupirms saka opītim. Lielā mīlestība ir abpusēja, sarunas laikā Vilis ik pa brīdim norauš aizkustinājuma asaru.

“Būtībā jau no laika gala kombainā viņi bija līdzi, visur viņi bija līdzi, vai ne, nu arī es domāju, ka saprāta robežās. Bērniem ir jāļauj strādāt ar tehniku, jo brīžiem ir tā, ka mazs vīriņš sēž pie traktora stūres, cilvēki domā, ka traktors pats pārvietojas – tādi nu viņi abi auga lēnā garā,” norāda vectēvs Vilis.

Šogad, līdzīgi kā citās zemnieku saimniecībās, ”Lejasciņos” ir piedzīvoti zaudējumi nelabvēlīgo laika apstākļu dēļ. Uz lauka tā arī palikuši nenokulti 20 hektāri, tur tehnika netika virsū. Un lai gan kopumā šā gada raža vērtējama kā liela, kvalitāte nav tā labākā. Tāpat arī ziemāji iesēti teju mēnesi vēlāk nekā ierasts, tātad skaidrs, ka nākamā raža būs vāja. Atliek cerēt, ka ziema un sals pienāks vēlu.

Taču jaunie lauksaimnieki pārlieku nebēdā. No visām situācijām ir iespēja mācīties. Pēc mūsu sarunas viesmīlīgie jaunekļi vien piebilst, ka drīzumā vēl dzirdēsim par viņu saimniecību.

5 komentāri