Iedegas simtiem ugunskuru! Latvijā un Lietuvā svin Baltu vienības dienu

0 Komentāru

Piektdien, 22. septembra vakarā, simtiem ugunskuru iedegas par godu Baltu vienības dienai. To atzīmē, pieminot vēsturisko Saules kauju.

Saules kaujā zemgaļi un žemaiši sakāva zobenbrāļu bruņiniekus. Baltu vienības dienas pasākums notiks sestdien, 23. septembrī, Palangā.

Pagājuši teju jau 800 gadi, kopš 1236. gadā, kad ar vēsturisku uzvaru žemaiši un zemgalieši kopīgiem spēkiem sakāva Zobenbrāļu ordeņa bruņiniekus. Latvijas kara muzejā norāda, ka šī uzvara tolaik bija ļoti nozīmīga, uz vairākām desmitgadēm apturot krustnešu ekspansiju Lietuvā.

Žemaiši un zemgaļi uzbrukumu bija rūpīgi izplānojuši. Zobenbrāļi tika pārsteigti, nesagatavoti un sakauti pārdesmit minūšu laikā.

Kopš 2000. gada Saules kaujas gadadiena Latvijā un Lietuvā pasludināta par Baltu vienības dienu, kas kalendārā atzīmēta kā svinama. Tikmēr, lai sekmētu baltu tautu vēstures pētniecību, abu valstu ārlietu ministri iedibinājuši īpašu Baltu balvu.

Pirmo balvu pasniegs nākamajā gadā, kad abas valstis svinēs simtgadi. Tā tiks kādam no baltistikas pētniekiem vai valodu speciālistiem, tulkotājiem, literātiem vai publicistiem. To izvērtēs komisija.

Centrālā svinēšana notiek kā stafete – vienu gadu tas ir Latvijā, otru gadu Lietuvā. Pagājušogad bija Liepājā, bet nākamgad – simtgades gadā – būs Jelgavā.

Tikmēr piektdienas vakarā desmitiem ar baltu vēsturi saistītās vietās, pārsvarā pilskalnos, tiek iedegti ugunskuri.

0 Komentāru