Hidrologi brīdina: ūdens līmenis tuvākajās dienās turpinās kāpt

1 komentārs

Pēdējo dienu lietavu dēļ daudzviet Latvijas upēs atkal cēlies ūdens līmenis, applūdušas palieņu pļavas, un Ogrē pat pārrauts pontonu tilts.

Hidrologi brīdina, ka ūdens līmenis tuvākajās dienās turpinās kāpt un iespējama arī atsevišķu ceļu applūšana. Tomēr īstu plūdu draudi vēl nav iestājušies.

Tikai pirms dažām dienām Rīgas HES remontdarbu dēļ ūdens Ogres upē vēl bija ļoti sekls, bet tagad jau lietavu sanestie mutuļi pārrāvuši nesen uzcelto pontonu tiltiņu. Un līdzīgas situācijas tuvākajās dienās draud atkārtoties daudzviet Latvijā.

Lietus dēļ ūdens līmenis Ogres upē ļoti strauji pacēlies par pusotru metru, tilta stiprinājumi tik straujas izmaiņas nav izturējuši, un ap plkst. 3 naktī tā posmi sadalījušies. Vienīgais iemels, kādēļ tilts nav aiznests pa straumi ir tā posmu betona enkuri.

Aigars Briedis
“Ogres namsaimnieks” direktors

Laipai projektējot jau bija paredzēti dažāda veida ūdensplūdi. Tā kā Daugavas ūdens līmenis ir zems, tad Ogres upē šī straume ir ļoti liela, tā kā šeit ir nostrādājuši divi procesi. Bet nu tas ir, es uzskatu, ka normāli. Ja salīdzina, kas notiek Latgalē, tad pie mums cilvēki nav cietuši, ir vienkārši darba process.

Apsekojot secināts, ka lieli postījumi nav radīti, un jau trešdien, 20. septembrī, sāksies tilta atjaunošana. Hidrologi gan brīdina, ka, turpinoties lietum un salijušā ūdens notecēšanai uz upēm, ūdens līmenis turpinās paaugstināties upēs visā Latvijā, – prognozes rāda, ka tas pieaugs vismaz vēl par pusmetru. Daudzviet teritorijas applūdīs arī ārpus palienēm, un iespējami arī ceļu izskalojumi.

Andrejs Zubaničs
LVĢMC hidrologs

Jāņem vērā, ka arī pagājušajā nedēļā bija diezgan daudz nokrišņu. Kaut pa nedēļas nogali ūdens līmenis pazeminājās, tomēr augsne bija ļoti mitra, un šie te papildus spēcīgie nokrišņi radīja dubultu efektu, līdz ar to ūdens līmenis straujāk paaugstinājās šajās dienās arī.

Viņš gan uzsver, ka Latvijas lielākajās upēs, kuru applūšana tradicionāli pavasara palu laikā rada lielākos postījumus, ūdens līmenis vēl nav tik augsts, ka to varētu dēvēt par bīstamu. Arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā norāda, ka izsaukumi plūdu dēļ nav saņemti. Tiesa, lielākajā daļā Latvijas teritorijas joprojām ir spēkā oranžais brīdinājums. Vides un reģionu ministrs Kaspars Gerhards uzsver, ka atbildīgie dienesti turpina sekot situācijai, bet šobrīd nav pamata runāt par jaunu ārkārtas stāvokļu izsludināšanu.

Kaspars Gerhards
Vides un reģionu ministrs

Būtisku problēmu mums nevajadzētu būt. Iespējami, protams, ir daži ceļu izskalojumi un tādas lietas. Katrā ziņā, ja runājam par iedzīvotāju drošību, tad tādu risku nevajadzētu būt.

Arī zemkopības ministrs Jānis Dūklavs norāda, – ar augusta beigu plūdiem pašreizējo situāciju salīdzināt nevar.

Zemgalē un Kurzemē ražas novākšana jau ir pabeigta, bet Latgalē, kur lietus un pali nav ļāvuši to izdarīt, cietušie zemnieki turpina pieteikt valdībai zaudējumus. Līdz šim saņemti jau 850 kompensāciju pieteikumi. Zemkopības ministrijā aprēķināts, cik varētu maksāt par katru hektāru atkarībā no kultūras. Par precīzu kompensāciju summu gan esot pāragri runāt, bet ministrs norādīja, ka tā būs mērāma miljonos eiro.

1 komentārs