Gundars Daudze par datu aizsardzības jaunajām normām: Daudzi baidās paši no savas ēnas!

1 komentārs

Ministrijām krietni ātrāk, nekā sākotnēji plānots, būs jātiek skaidrībā, kādas izmaiņas likumos nepieciešamas, lai tos salāgotu ar Eiropas Savienības datu aizsardzības jauno regulu. Plānoto septiņu mēnešu vietā ar šo uzdevumu būs jātiek galā divos mēnešos.

Tā nolēmusi Saeimas Juridiskā komisija, kuras sēdē turpināja izskanēt daudz neskaidrību par personu datu aizsardzības jaunajām normām.

Jau gandrīz nedēļu spēkā ir Eiropas Savienības jaunā datu aizsardzības regula, bet Personas datu apstrādes likums vēl tikai top. Tas precizē ne vien to, kā regula darbojas Latvijā, bet arī nosaka Datu valsts inspekcijas statusu un pilnvaras, kuras šobrīd ir neskaidras.

Saeimas Juridiskajā komisijā likums trešdien, 30. maijā, tika atbalstīts otrajā lasījumā un komisijas vadītājs cer, ka to izdosies pieņemt vēl līdz Jāņiem.

Savukārt līdz pat gada beigām ministrijām ir dots laiks apzināt visus likumus, kurus nepieciešams mainīt, lai tos salāgotu ar jauno regulu.

Tikmēr saglabājas liela neziņa. Komisijas sēdē trešdien, 30. maijā, pašvaldību pārstāvji pauda bažas, vai pašvaldības spēs turpināt skolu tīkla reformu, jo pastāv risks, ka var tikt liegts apstrādāt skolēnu datus.

Tāpat bažas izskanēja, vai personas datus ir ļauts apstrādāt augstskolu studentiem, kas rada risku, ka viņi nespēs pilnvērtīgi nodarboties ar pētniecību.

Gunārs Kūtris
Saeimas deputāts

Datubāzes turētāji – šobrīd viņi visi baidīsies datus dot, jo viņi skatīsies uz regulu un teiks, skatieties nozares likumos, ko nozares likums saka. Izglītības ministrija līdz gada beigām gatavos grozījums likumos, vai [tiesības] paplašinās vai nepaplašinās. Maģistriem darbi jāiesniedz decembrī.

Deputāti vienojās valdībai prasīt divu mēnešu laikā tikt skaidrībā, kādas likumu izmaiņas nepieciešamas, jo 31. decembris ir nesamērīgi tāls termiņš.

Inese Lībiņa-Egnere
Saeimas deputāte, “Vienotība”

Plus vēl pēc tam likumdošanas process Saeimā, visticamāk, vairāku mēnešu garumā, kur arī būs strīdi un interpretācijas. Tas noteikti norāda, ka mēs nenonāksim pie rezultāta ļoti ilgi jau pēc regulas spēkā stāšanās.

Tikmēr skaidrības nav arī pašiem deputātiem, piemēram, par to, vai joprojām ļauts kolēģus publiski sveikt Saeimas sēdē.

Juridiskā komisijas deputāti saņēmuši kolēģu jautājumus, vai sveikšanas tradīciju drīkst turpināt?

Gundars Daudze
Saeimas deputāts, ZZS

Šobrīd, man liekas, ka ļoti daudzi vienkārši baidās paši no savas ēnas. Un tieši tāpēc neizdara to, ko mēs tīri jau esam paražu tiesību dēļ parasti darījuši.

Nozares eksperti komisijas sēdē tā arī nespēja skaidri atbildēt, vai sveikšanas tradīciju ļauts turpināt. Viņi vien pauda viedokli, ka, visticamāk, to drīkstot darīt.