Gunāra Astras brāļa un viņa sievas slepkavība: aizdomās turētie pensionāru pāri pazinuši personiski

5 komentāri

Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienas priekšvakarā Latviju pāršalca šokējoša vēsts – savās mājās Talsu novadā 95 gadu vecumā noslepkavots pazīstamā padomju disidenta Gunāra Astras brālis un viņa sieva.

Aizdomās turētie jau apcietināti – šobrīd viss liecina, ka tie bijuši kaimiņu ciema iedzīvotāji.

Padomju disidenta Gunāra Astras vecākais brālis Harijs kopā ar sievu Martu uz laukiem Talsu novadā pārcēlās 80. gadu nogalē. Idilliskā apkaimē, netālu no Martas māsas dzīvesvietas viņi nopirka un renovēja “Ceļnieku” mājas, lai tur pavadītu vecumdienas. Tajā Astru pāris arī dzīvoja, labi satiekot ar tuvējā Iģenes ciemata kaimiņiem līdz pat pagājušajai piektdienai, kad viņu mūži spēji un vardarbīgi aprāvās. Slepkavībā aizdomās turētie jau apcietināti – tie ir 28 gadus vecais Jānis un 57 gadus vecais Aigars.

Abi aizdomās turētie dzīvojuši netālu – Iģenes ciematā un personīgi pazinuši Astru pāri. Tādēļ, kad viņiem piektdien izbeidzies alkohols, kādam radusies ideja, – naudu varētu dabūt no turīgajiem pensionāriem. Vai, jau nākot šurp, viņi plānojuši slepkavību, vai arī izcēlies spontāns konflikts – to šobrīd izmeklē policija.

Noplukušajā mājā, kur dzīvokļi bijuši iespējamajiem slepkavām, pirmdien neviens durvis vaļā never. Ciematā viņus pazīst kā grādīgā cienītājus un klaiņotājus. Jānis iepriekš vairākkārt tiesāts, un šobrīd viņam bijusi noteikta probācijas uzraudzība. Savukārt Aigars Astru saimi pazinis īpaši labi.

Iģenes iedzīvotāja Lauma TV3 Ziņā norādīja: “Viņš gāja piepalīdzēt ar mājas darbiem. Nu, gadi jau arī viņām, tām tantēm visām diezgan daudz. Bet tam Jānim, viņš jau te ar mašīnām ir kaskadierējis, tā ka grūti pateikt.”

Kā risinājies nāvējošais konflikts, šobrīd zina tikai paši slepkavas un, iespējams, policija. Bet turpmākie notikumi jau ir visai skaidri. Pēc asinspirts slepkavu ceļi šķīrušies. Aigars izsaucis taksi un aizbraucis uz azartspēļu zāli aptuveni 20 kilometrus attālajos Talsos. Ap plkst. 21.00 viņš to pametis un devies uz netālā “Rimi” lielveikala autostāvvietu, kas pilsētā pazīstama kā alkohola lietotāju pulcēšanās vieta. Tur viņš paziņām sācis skaļi klāstīt, ka pastrādāta slepkavība un lauzījis rokas, vai ziņot par to policijai.

“Viņš nāca no “Džokera” puses. Pienāca pie manis. Viņš saka, – divas slepkavības, divas slepkavības, bet tā īsti nepateica. Acis lielas, nu kā uztraucies cilvēks. Tad viņš saka, – vajag pazvanīt policijai. Es saku – ņem zvani. Viņš saka – nē, es nevarēšu, piezvani tu. Es pazvanīju, un tā pēc kādām piecām, sešām minūtēm piebrauca policisti,” stāsta Talsu iedzīvotājs Valdis.

Policija ieradusies pēc dažām minūtēm un pamatīgi iereibušo vīrieti aizturējusi. Pratināšanā policisti pamanījuši asins traipus uz viņa apģērba, un Aigars atzinies. Mazliet vēlāk – ap vieniem naktī – aizturēts arī Jānis.

Valsts policijas Talsu iecirkņa priekšnieks Mārcis Pētersons norāda: “Personas ir sniegušas liecības, un turpinās pirmstiesas izmeklēšana. Izkristalizējies, ka tas ir vairāk vai mazāk naudas dēļ veikts, tāpēc, ka lietojuši alkoholu, aptrūcies alkoholam, un ir zināms, kur, iespējams, pie labi situētiem cilvēkiem ir naudas līdzekļi. Un tādā veidā iet uz adresi ar mērķi iegūt šos līdzekļus.”

Jāpiebilst, ka, par spīti cienījamajam 95 gadu vecumam, Harijs Astra joprojām bija sabiedriski aktīvs – jaunākais viņa viedokļa raksts “Latvijas Avīzē” publicēts tikai pirms nedēļas. Astra tajā izklāstījis argumentus par labu Uzvaras pieminekļa nojaukšanai Rīgā. Arī rāmo Talsu novadu šī slepkavība pamatīgi satricinājusi – pēdējos piecos gados slepkavību te nav bijis.

5 komentāri