Gulbenes pusē baznīca grib nojaukt teju gadsimtu senu “pagānisku” skulptūru

16 komentāri

Velnišķīgi strīdi Gulbenes pusē – viens no vietējiem mācītājiem ierosinājis nojaukt skulptūru, kurā attēlots pats nelabais. ”Gosupes velnu” vairāk nekā pirms pusgadsimta veidoja Vilis Zvaigznītis. Tēlnieks, literāts un sabiedriskās dzīves organizators.

Lizumā, kuras tuvumā skulptūra atrodas, vietējie par baznīcas ieceri ir neizpratnē – jo objekts esot daļa novada identitātes.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

”Gosupes velns” ir apskates objekts ceļā uz Lizumu. Jau kopš 1953. gada, kad to uzslēja vietējais iedzīvotājs Vilis Zvaigznītis. Rakstītais uz informācijas dēļa liecina, ka iecere par velnu tēlniekam nav radusies tāpat vien, tā ir daļa vietējās leģendas. Laukakmeņi iegūti, veicot meliorācijas darbus, no kuriem skulptūra tapusi.

Kā atceras vietējie, darba vēstījums bijis nepadoties kārdinājumam, kurus ik pa brīdim cilvēkam izsaka nelabais. Taču nesen izskanējis aicinājums skulptūru nojaukt. Publiski to izteicis Gulbenes luterāņu draudzes mācītājs Ilgvars Matīss, un sarunā ar LNT Ziņām akcentē, ka viņš nav viens.

Par baznīcas aicinājumu apsvērt atbrīvoties no simbola, kurš sevī ietver ļaunumu, vadītāja ir neizpratnē, jo gan lielā, gan mazās skulptūriņas tieši mudinot cilvēkus būt gudrākiem.

Notiekošajam līdzi seko arī Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrā. Piekāpšanās baznīcai nav notikusi. Turklāt strīdiem ir arī pozitīvā puse, jo palielinājusies tūristu interese skulptūru ieraudzīt dabā.

TOP komentāri

 • Ingus Mats

  Ingus Mats

  Lai kādi ir bijuši motīvi šai skulptūrai, tā ir un paliek mūsu vēstures daļa. Tāpēc to nekādā gadījumā nedrīkst nojaukt. Tās eksistēšana nenozīmē, ka kāds uz to raugās kā pielūgsmes objektu. Tāpat kā māksla ir māksla un to attiecīgi ir jāvērtē.
 • Vispārs Argumentis

  Vispārs Argumentis

  Varbūt drīzāk baznīcu nojaukt, latviešu saknēs kristietība nebija!
 • Una Blaumane
  +7 +7 0

  Una Blaumane

  Tad jau saskaldīt velnakmeņus, aizbērt velnalas un velnezeru, aizliegt pasakas un teikas par velnu...

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Viegli pagatavojams rudenīgs saldums! Baltās šokolādes un ķirbju trifeles

Viegli pagatavojams rudenīgs saldums! Baltās šokolādes un ķirbju trifeles

Kas gan var būt vēl spilgtāks rudens vēstnesis par ķirbi? Jā, rudens tik tiešām ir klāt, un ar ķirbju piedāvājumu problēmu nav. Anna Panna no ”Gatavo 3” komandas aicina izmantot šo šobrīd tik bieži sastopamo ogu baltās šokolādes un ķirbju trifeļu pagatavošanai, kas būs gards pārsteigums gan ģimenei, gan viesiem.

Lasi vēl