Grūtniece neizpratnē par atteikumu saņemt “AstraZenca” poti pret Covid-19; to komentē par vakcināciju atbildīgie

4 komentāri
Grūtniece neizpratnē par atteikumu saņemt “AstraZenca” poti pret Covid-19; to komentē par vakcināciju atbildīgie
IMAGO IMAGES/SCANPIX

“Skaties.lv” kolektīva pārstāve sestdien, 17.aprīlī, izmēģināja iespējas saņemt “AstraZenca” poti pret Covid-19 masu vakcinācijas centrā “Atta” Rīgā, taču grūtniecības dēļ viņai atteikts vakcīnu saņemt, pamatojoties uz attiecīgu rīkojumu.

Tikmēr potenciālās vakcīnas saņēmējas ārsts bija atļāvis viņai vakcinēties pret Covid-19, neraugoties uz grūtniecību. Tāpēc liegums saņemt poti raisījis neizpratni, ņemot vērā arī to, ka “Skaties.lv” redakcijas pārstāvei vakcinācijai pret Covid-19 bija ne tikai ginekologa atļauja, bet viņa pat skaitījusies vēl vienā riska grupā. Rindā pie “Atta” bija redzamas stāvam arī citas sievietes stāvoklī, kurām arī, visticamāk, neizdevās poti saņemt.

“Man poti atteica, jo esmu grūtniece – esot nupat pieņemts lēmums, ka Latvijā grūtnieces nepotē. Lai gan iepriekš potēja,” viņa dalījās piedzīvotajā, norādot, ka viņas ārsts pats ieteicis vakcinēties pret Covid-19 un arī ārsts vakcinācijas centrā, pie kura pirms potes saņemšanas bija jāaizpilda veidlapu, teica, ka “labprāt atļautu vakcinēties pret Covid-19”, taču rīkojums to neļauj.

Tomēr kopumā, kā novēroja “Skaties.lv”, vakcinācija pret Covid-19 pie “Atta” vakcinācijas centra notika organizēti un ļoti operatīvi. Vakcinēšanās sākās jau no plkst. 8.20, taču cilvēku burzma veidojās jau plkst. 7. Lai izstāvētu rindu, rīta pusē bija nepieciešama apmēram stunda. “Vīrs sapotējās, jūtas labi,” dalās “Skaties.lv” redaktore.

Latvijas Ginekologu un Dzemdību speciālistu asociācijas rekomendācijās vakcinācijai pret Covid-19 grūtniecēm un mātēm zīdītājām teikts, ka grūtnieču vakcināciju var apsvērt individuāli, ja riska un ieguvuma attiecība ir par labu vakcinācijai, citiem vārdiem sakot – ja grūtnieces vakcinācijas ieguvums ir lielāks par iespējamo grūtniecības risku. Piemēram, vakcinācija būtu rekomendējama grūtniecei – veselības aprūpes darbiniecei, kurai ir liels risks tikt inficētai, vai grūtniecei ar augstu risku smagai Covid-19 norisei medicīnisku iemeslu dēļ.

Latvijas Ginekologu un Dzemdību speciālistu asociācijas rekomendācijās teikts, ka pagaidām pieejamie “AstraZeneca” dati nenorāda uz radītās vakcīnas toksicitāti grūtniecības laikā vai iespējamu nelabvēlīgu ietekmi uz augli.

“Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija un Imunizācijas valsts padome atbalsta nostādni, ka, ja sieviete grūtniecības laikā pieder kādai no prioritārajām vakcinācijas grupām, grūtniecība nav uzskatāma par iemeslu vakcināciju pret Covid-19 neveikt,” teikts Latvijas Ginekologu un Dzemdību speciālistu asociācijas rekomendācijās vakcinācijai pret Covid-19 grūtniecēm un mātēm zīdītājām.

“Skaties.lv” vērsās pie Veselības ministrijas Vakcinācijas projekta pārstāvjiem, lūdzot komentēt, kādēļ grūtniecēm Latvijā sestdien, 17.aprīlī, masu vakcinācijas centros liegts saņemt “AstraZeneca” vakcīnu pret Covid-19], kur atbildēja, ka šāds lēmums pieņemts, balstoties uz Imunizācijas valsts padomes rekomentācijām.

“Vakcinācijas procesā vadāmies pēc ekspertu rekomentācijām,” skaidroja Veselības ministrijas vakcinācijas projekts Agnese Strazda.

Strazda, iepazīstinot ar Imunizācijas valsts padomes rekomentācijām, norādīja, ka pašlaik nav saņemta informācija, ka ārvalstu vai Latvijas farmakovigilances sistēmās būtu saņemts kāds ziņojums par ļoti retās blaknes – spontānās protrombotikskās trombocitopēnijas, rašanos grūtniecēm. Tomēr retās pēcvakcinācijas blaknes laboratorisko rādītāju novirzes un klīniskās izpausmes bez speciālu laboratorisku testu veikšanas sākotnēji ir līdzīgas dažām ar grūtniecību saistītām patoloģijām un stāvokļiem (gestācijas trombocitopēnija, smaga preeklampsija, HELLP sindroms), kuri sastopami grūtniecības un pēcdzemdību periodā.

“Šādu [augstāk minēto] grūtniecības patoloģiju ārstēšanas taktika ir atšķirīga no retās pēcvakcinācijas protrombotiskās trombocitopēnijas gadījumā pielietotās. Tādēl, lai izvairītos no iespējamām diferenciāldiagnostiskām problēmām un nodrošinātu pēc iespējas ātrāku, adekvātu terapiju, vakcinācija ar “Covid-19 Vaccine AstraZeneca” (“Vaxzevria) [ražotājs “MedImmune Pharma B.V.” grūtniecēm un nedēļniecēm netiek rekomendēta,” liecina Imunizācijas valsts padomes rekomentācijas.

Grūtniecēm un mātēm zīdītājām vakcinācija rekomendējama, individuāli izvērtējot riskus un ieguvumus, īpaši augsta riska darbības jomās, grūtniecēm ar sistēmiskām saslimšanām un augstas kopējās saslimstības gadījumā. Vakcinācijai rekomendē izmantot mRNS vakcīnas – “Comirnaty” (ražotājs “BioNTech Manufacturing GmbH” un “Pfizer Manufacturing Belgium NV”) vai “Covid-19 “Vaccine Moderna” (ražotājs “Rovi Pharma Industrial Services, S.A.”), teikts rekomendācijās.