2 komentāri
Gripas laikā no aptiekām pazudušas izplatītākās bērnu antibiotikas
(Foto: LETA)

Gripas epidēmijas laikā no Latvijas aptieku plauktiem pazudušas bērniem domātās izplatītākās un lētākās antibiotikas, kuras turklāt iekļautas kompensējamo zāļu sarakstā.

Problēmas radušās ar aktīvo vielu amoksicilīnu. Veselības ministrijas (VM) Farmācijas departamenta direktors Jānis Zvejnieks atklāj, ka šāda problēma ir ne tikai Latvijā, bet Eiropas līmenī – Eiropas ražotājiem radušās problēmas ar izejvielu piegādi.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Preparāta suspensijas, kas domātas tieši mazuļiem, jau vairāk nekā divus mēnešus nevar atrast nevienā Latvijas aptiekā, un farmakologi atzīst, ka situācija ir neikdienišķa.

”Tā nav ikdienas situācija. Īstenībā, kopš sevi atceros farmācijā, ar amoksicilīnu, kas būtībā ir viena no visizplatītākajām un pieejamākajām antibiotikām, šī ir pirmā reize. Kaut kā neatceros, kad tā būtu bijis,” piebilda Zvejnieks.

Pirmie signāli no oficiālā amoksicilīnu saturošo zāļu Hiconcil izplatītāja Krka Latvia parādījušies decembra sākumā, kad tika paziņots par šo kompensējamo zāļu sarakstā esošo medikamentu nepieejamību.

”Mēdz būt situācijas, kad zāles netiek piegādātas. Tas ir saistībā ar ražošanas problēmām vai citiem iemesliem,” skaidroja Zāļu valsts aģentūras pārstāve Dita Okmane. Janvāra sākumā izplatītājs paziņoja, ka Hikoncil piegāžu atsākšana pagaidām netiek plānota.

Pagājušā gada beigās šim preparātam vēl varēja atrast lētus un efektīvus aizvietotājus – tie maksāja tikpat, cik kompensējamais Hikoncil. Taču pēdējo divu mēnešu laikā atrast aizvietotājus bērnu suspensiju formā gandrīz nebija iespējams – gripas epidēmijas dēļ medikamentu krājumi ātri izsīka.

Apstaigājot dažādas Rīgas aptiekas, nevienā no tām bērniem paredzētā amoksicilīna nav. Vienā no Rīgas aptiekām gan farmaceiti ir atraduši risinājumu – amoksicilīna tabletes, kas domātas pieaugušajiem, tiek smalcinātas un no izveidotā pulvera, pievienojot rožu sīrupu, tiek izgatavota suspensija bērniem. Tas gan izmaksā dārgāk, turklāt netiks kompensēts. Pilnā cena ir ap 6-7 eiro.

VM tikmēr skaidro, ka marta beigās tiek plānoti grozījumi saistībā ar kompensējamajām zālēm. Pirmkārt, tie skars paralēlo importu, ļaujot ievest lētākus medikamentus no Eiropas. Otrkārt, paplašināsies kompensējamo zāļu pacientu loks, un iecerēts, ka bērni saņems atlaidi līdz pat 18 gadiem, nevis līdz trīs gadu vecumam, kā tas ir tagad.

TOP komentāri

 • farmaceite
  0 0 0

  farmaceite

  Visticamāk, problēmas notikušas ar pasūtijumiem pašās kompānijās. Tagad vaino gripu, kam es galīgi neticu. Nav jau pirmā reize.
 • farmaceite
  0 0 0

  farmaceite

  Gripu pie antibiotiku pazušanas vainot nevar, pazuda jau novembra beigās. Gripa tad tā kā vēl nebija. Arī pēc antibiotikām tāds lielāks pieprasījums netika novērots. Otrkārt , antibiotikas pie vīrusu saslimšanām neko nelīdz, tā pat arī pret gripu, bet gan pret gripas ielaistām komplikācijām.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl